Aktivity

Co děláme, co je hotovo a co se chystá.

(0 / 0 votes)
Projekty
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Film patří mezi komunikační prostředek s největším dosahem a metaforicky bývá označován za desátou múzu. Dokumentární film je pak druhem filmu, jehož hlavním cílem je zachycení a zprostředkování skutečnosti. I první filmy bratrů Lumièrů byly vlastně filmy dokumentární. Kino, původním označením kinematograf (čili záznam pohybu) nebo biograf (záznam života), je pak kulturní institucí, která plní nejen funkci uměleckou a vzdělávací, ale především společenskou. Komunitní.

My v Adventoru jsme o vlastním klubovém kině, zaměřeném především na filmy dokumentární, snili dlouho. Protože nám přišlo líto, že většina nevšedních a pozoruhodných dokumentů se promítne jen párkrát na festivalech a potom jsou odsouzeny do temnoty zapomnění. Protože společnost Adventor MEDIA pomáhá točit dokumentární filmy o autismu a zdálo se nám hezké mít možnost uspořádat premiérovou projekci ve vlastních prostorách. A udělat navíc třeba besedu s tvůrci a protagonisty jednotlivých snímků. Protože se jako komunita osob na spektru autismu spíš a raději sejdeme za nějakým konkrétním účelem a podívat se společně na zajímavý film (a ještě si o jeho tématu následně popovídat se zajímavými hosty) je rozhodně dobrý důvod k setkávání.

V našem komunitním centru KOPEC je dost prostoru pro plátno i pro diváky a Ječná ulice na Praze 2 je pro kulturní akce skvělá adresa. A v červnu roku 2020 jsme se konečně dočkali. Klubové kino dokumentárního filmu, které jsme nazvali KINOSKOP, zahájilo svůj provoz 5. 6. snímkem Zrcadlení tmy. Po projekci následovala beseda s tvůrcem filmu Viliamem Poltikovičem a Jaroslavem Duškem, o jehož zážitcích snímek pojednává. A bylo to zahájení velkolepé, krásné a radostné, s hojnou účastí, takže jsme se v našem nealkoholickém baru měli co otáčet.  

OC 20 C 01914

KINOSKOP není kino ledajaké. Jedná se o první kino v Praze s atributem autism friendly. To znamená, že intenzita zvuku i osvětlení je přizpůsobena hypersenzitivním divákům, neboť zvýšená citlivost smyslů se s autismem pojí velmi často. Méně jasu a zvuku – více pohody. Naším divákům oslnivý jas ani příliš hlasitý zvuk sledování filmu nepokazí.

Zaměřujeme se na dokumentární filmy s enviromentální, sociální, kulturní a uměleckou tématikou. Po projekci zpravidla následuje beseda buď s tvůrci a protagonisty snímku, nebo s odborníkem na téma shlédnutého dokumentu. V roce 2020 jsem kvůli protipandemickým opatřením stihli bohužel jen tři projekce, ale po zklidnění situace jsme začali s projekcemi v pravidelném rytmu 2 x měsíčně.

A záběr máme velmi široký, od dokumentů o permakulturních komunitách, klimatických změnách a predikcích o budoucnosti planety a lidstva, minoritních skupinách a cestě za inkluzivním pojetím společnosti, spirituálních a psychologických vhledech, přes osobní příběhy lidí s různým typem znevýhodnění až po mozaiku o netradičních formách rodičovství a vzdělávání.

Celý projekt našeho biografu je svépomocný a komunitní, za barem i za promítačkou uvidíte osoby na spektru autismu.

Nealkoholický bar našeho komunitního centra je divákům k dispozici před i po promítání. Vstupné je dobrovolné, ale za každý příspěvek na provoz jsme velice vděční - podpořit nás můžete jak příspěvkem do naší veřejné sbírky, formou dárcovské textové zprávy nebo zakoupením produktů našich šikovných klientů, kteří v keramické dílně vytvářejí jedinečné výrobky, které nikde jinde nenajdete a každý je originál! 

OC 20 C 01962

Velice děkujeme všem partnerům a podporovatelům našeho klubového kina KINOSKOP, bez kterých bychom nemohli světu ukázat tolik skvělých dokumentů.

TĚŠÍME SE NA VAŠI NÁVŠTĚVU!