A-KOMUNITA sdružuje aktivně působící autistické osoby - dobrovolníky prosazující zájmy celé komunity lidí na spektru autismu i jednotlivých osob a to jak svou vlastní činností, tak i působením na různých úrovních v ČR i mezinárodně, například v Evropské radě autistických osob EUCAP. Členové A-komunity jsou vázáni vlastním etickým kodexem a jejich primárním záměrem je především sdružovat ty, kdo se chtějí podílet na činnosti A-komunity aktivně.

 

Co chtějí autisté v Evropě?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)

Pokud se zajímáte o autismus a o to, čím se zabývá komunita autistů, pravděpodobně již víte, že A-KOMUNITA jako nezávislá skupina autistických osob na spektru (pracujících pod záštitou organizace Adventor) spoluzaložila koncem roku 2019 Evropskou asociaci autistických osob EUCAP. Tato asociace se má čile k světu a ke dnešnímu dni má 16 členů - organizací působících v Evropě a řízených autisty. Lidé v A-komunitě zároveň zajišťují pro asociaci služby sekretariátu. EUCAP jako asociace je jedinečný svým 100% zastoupením autistů a rozsahem působení.

 Vy, kdo se počítáte do autistické komunity ČR a SR, už jste se určitě opakovaně setkali s žádostí zúčastnit se nějakého průzkumu autismu. A když jste začali zodpovídat otázky, je vysoce pravděpodobné, že jste si říkali "Proč se mě ptají TOHLE? A kdy budu mít možnost říci to, co chci já?". Bývá to proto, že lidé kteří sestavují dotazníky průzkumů, mají obvykle celkem jasnou představu, co se chtějí dozvědět, ale jen nejasnou představu o autismu jako takovém. Takže se třeba ptají, jak často respondent využívá pečovatelskou službu, zda někdy navštívil nízkoprahové centrum a zda navštěvuje psychoterapii. A protože respondent všude odpoví záporně, vypadá to, jako by dotyčný autista byl v  pohodě a užíval si života. Ale žádný takový průzkum se nezeptá, jestli pro respondenta není psychoterapie příliš nákladná a jestli je nějaké služba, která nemá definici sociální služby, ale zoufale mu chybí. Výsledek průzkumu tak ukáže obraz, který nemá s realitou života na spektru autismu co dělat. A to chceme změnit.

Číst dál...

Kalendář akcí