HK Adventor

                Jsme pyšní na to, že s vámi můžeme oslavit už deváté narozeniny našeho autistického lezeckého oddílu Adventor. Za tu dobu jsme vyzkoušeli několik pražských i mimopražských lezeckých stěn, ale také nejrůznější přírodní terény v česku i v zahraničí. Přesto, že se za těch několik let v oddíle prostřídala řada členů i asistentů, vždy jsme společně vytvářeli přátelské a bezpečné prostředí, kde jsme se vzájemně podporovali a oslavovali každý sebemenší úspěch bez ohledu na to, zda šlo o zdolání náročné cesty nebo výstup do výšky jednoho metru. A protože jsme si už získali "své místo" na námi oblíbené lezecké stěně a po čas roku přeje počasí i venkovním aktivitám, rádi se opět setkáme s našimi kamarády lezci i novými tvářemi. Tak se přidejte se do party!

DSC 0820Nejčastější reakce na nabídku zkusit si lezení - ať už jako člen, nebo jako asistent - jsou tyto:

1) "Jé to ne, mě výšky nedělají dobře"

To je správně, páč k tomu nás velí pud sebezáchovy ;-). Ale lezení určitě není jen o tom vylézt co nejrychleji co nejvýš, HK Adventor ani není orientovaný na sportovní lezení. To neznamená, že se někteří členové nepouštějí do nějakých výzev (hlavně na skalkách), ale asistent vlastně níkam nahoru mimo výcvik nemusí, pokud nechce. A hlavně u nás KAŽDÝ leze tak vysoko, jak chce. Nikdo se nepozastavuje nad tím, že nějaký člen - nebo asistent - leze max 2 - 3 metry; my to totiž děláme hlavně pro zábavu.

2) "No to si asi moc nezalezu, když budu asistovat"

To si zalezeš právě tak moc, jak moc budeš chtít. Všichni se patřičně střídají - v tom fakticky mezi členy a asistenty není rozdíl. Takže jistí i členové a lezou i asistenti - pokud chtějí. Naším horoklubem prošlo už hodně lidí a víme, že si každý najde tu polohu, která mu sedí nejvíc.

3) "Jaký je rozdíl mezi členy a asistenty?"

Nejpřesnější odpověď je "skoro žádný" ;-). Fakticky členové přispívají na členství v klubu a asistenti ne, ale ti to zase vracejí tak, že přednostně jistí členy - především ty, kteří mají nějaké znevýhodnění. U nás se samozřejmě členové učí jistit, protože to je nutná součást lezení a počítá se s tím, že lezou i jistí, ale ne všichni jsou v tom stejně obratní a protože bezpečnost je u lezení vždy to první, musí občas asistent za člena u jištění zaskočit nebo mu s tím pomoci. Ale každopádně jsme jedna parta a platí to všude.

 

4) "A co budu já - člen nebo asistent?"DSC04825

O tom rozhoduje hlavně úroveň dovedností v jištění a lezení (a plnoletost). Asistent nemusí nutně být brilantní lezec - co dává devítky s jednou rukou v kapse, ale musí na něj být spoleh v jištění a na tom není nic obtížného. Ono se totiž u nás stává i to, že když člen nabere zkušenosti, tak přechází z pozice člena do pozice asistenta.

V lezeckém oddíle vítáme jak úplné začátečníky, tak i zkušenější lezce. Věkovou hranici nastavenou nemáme. Ale u dětských klientů je ze začátku vhodná přítomnost rodiče. Překážkou nejsou ani jiná zdravotní znevýhodnění - lezeme i s klienty s těžkým postižením zraku, sluchu, klienty neverbálními či s lehčími typy tělesného handicapu. Jasně - je to trochu jiné lezení, ale baví nás to pro ty méně obratné dělat.

 

Přihlásit se můžete na emailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., kam také směřujte své případné dotazy, na které vám rádi odpovíme.

Pokud vás baví pomáhat druhým a rádi byste se zapojili do lezeckého oddílu jako asistenti, pište na výše uvedený email. Nezapomeňte napsat i pár vět o sobě. Předchozí lezecké zkušenosti jsou vítány, ale nejsou podmínkou. Rádi vás vše potřebné naučíme. Chcete-li prostě začít lézt jako člen, pište také - nebojte, nejsme žádná obrovská skupina.

Těšíme se na vás!