Aktivity

Co děláme, co je hotovo a co se chystá.

Komentář: Co znamená termín "na spektru (autismu)"?

Zde se nepoužívá termín "poruchy autistického spektra", který mnoho autistických dospělých vnímá jako dehonestující. Prosím respektujte, že tyto stránky upřednostňují termíny "osoba na spektru autismu" nebo "autistická osoba", někdy i "autista", protože to je většinová vůle komunity.
divide side

Adventor poskytuje komplex služeb nastavených pro osoby na spektru autismu. Nemáme služby proto, abychom si udělali čárku, ale proto, abychom pomohli těm, kdo to potřebují. Proto nabízíme služby, které děti, dospívající a dospělí opravdu potřebují, stejně jako služby určené jejich blízkým či odborníkům. Pokud však nenacházíte na této stránce to, co hledáte, zeptejte se nás - umíme toho hodně.

Poznámky:

  • Noví zájemci se musí nejdříve zaregistrovat osobně v centru KOPEC, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. pro domluvení termínu
  • O letních prázdninách bývá provoz výrazně omezen, ale i tak pište či volejte, pokud cokoli potřebujete nebo chcete

Služby poskytované jednotlivcům na spektru autismu a blízkým


Poradenství a Mentoring - popis

Poradenství může zahrnovat oblast sociálně právní, rodinnou a společenskou, vzdělávací - cokoli, s čím potřebuje zájemce pomoci a to se samozřejmě týká i například rodičů autistických dětí, partnerů či příbuzných dospělých lidí na spektru.
Mentoring je speciální forma poradenství určená výhradně malým (od 10ti let) i dospělým na spektru, cílem je pomoci řešit konkrétní nebo modelové situace, kde zájemce vnímá nějaké slabiny a společně hledat cesty, jak tyto slabiny řešit.

Kde službu poskytujeme

Poradenství i mentoring poskytujeme v poradně našeho komunitního centra KOPEC po předchozím objednání, pište na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Peer podpora - popis

Peer podpora je cesta, jak si lidé na spektru pomáhají navzájem. Pokud zájemce - člověk na spektru - potřebuje vyřídit něco, na co si sám z jakéhokoli důvodu netroufá, může požádat o doprovod někoho jiného, kdo mu pomůže, poradí nebo jen poskytne morální podporu.

Kde službu poskytujeme

Peer podporu formou doprovodu poskytujeme na území Prahy po předchozím objednání, pište na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Reintegrační program ReIn - popis

ReIn je program pomoci dospívajícím a dospělým autistickým osobám ve složitých životních situacích. Vychází z faktu, že pokud znevýhodněná osoba neobstojí v nějaké důležité životní oblasti, může to její život narušit tak, že se negativní změny přenesou i do dalších oblastí a to zpětně prohloubí sociální izolaci, ve které se daná osoba může ocitnout. Rychlá řešení nemají dlouhodobý účinek a jakýkoli další – třeba i nevýznamný – neúspěch může vést k fatální situaci. V podobných případech nepomůže najít práci člověku, který nemá kde bydlet nebo mu zajistit bydlení, jestliže je předlužený a o nové bydlení by zase brzo přišel.
Program reaguje na situaci klienta a podle toho se podpora zaměřuje na následující oblasti: bydlení, práce či vzdělání a smluvní závazky.

Kde službu poskytujeme

Klient, který vstoupí do programu, aby řešil nějaký svůj požadavek, musí při řešení aktivně spolupracovat s konzultantem, který podporu organizuje. Každý reintegrační plán a stanovení cílů je věci dvou osob: konzultanta a klienta; pro konzumenty jednostranné podpory program není určen.
ReIn poskytujeme především v poradně našeho komunitního centra KOPEC po předchozím objednání, pište na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Psychoterapie

Naši psychoterapeuti jsou plně kvalifikovaní k poskytování psychoterapií a mají mnohaleté zkušenosti s lidmi na spektru autismu především dospívajících a dospělých.

Kde službu poskytujeme

Psychoterapie jsou poskytovány na detašovaném pracovišti po předchozím objednání. Pokud službu nehradí jiný zdroj (dotace, dary), je cena závislá na konkrétní formě terapie.

    individualni sluzby

divide side

Služby organizované skupinově


Svépomocná skupina - popis

Svépomocná skupina nebo také podpůrná skupina je v podstatě čistokrevná peer podpora, při které se schází skupina lidí na spektru autismu a v dohodnutém formátu sdílejí své těžkosti a svoje zkušenosti s řešením těžkostí, ktere sdílejí ostatní. Pravidla zajišťují, že sdílené informace neoopustí okruh přítomných a to vytváří intimní prostředí s možností diskutovat i o velmi osobních tématech.

Kde službu poskytujeme

Skupinu de facto jen organizujeme, poskytuje si jí komunita sama a to v našem komunitním centru KOPEC. Aktivita je bezplatná a je dostupná registrovaným od 15 let. Na aktivitu mají přístup pouze lidé na spektru autismu.

Nácviky dovednosti sebesprávy - popis

NDS je nácvikový systém, jehož cílem je pěstování kompetencí vedoucích k maximální soběstačnosti v životě. Tyto terénní nácviky, které mají formu "tajné mise", provádějí účastníky nejrůznějšími životními situacemi, kteří skupinově řeší jednotlivé úkoly, někdy se záměrnou překážkou. Asistent, který skupinu s odstupem doprovází, s úkoly pomáhá pouze pokud je skupinou požádán (mohou se spojit jen vysílačkou) nebo si to vyžádá situace.

Kde službu poskytujeme

NDS jsou organizovány terénně na území Prahy, někdy též workshopovou formou v našem komunitním centru KOPEC. Aktivita je je dostupná registrovaným od 15 let.

Muzikoterapie - popis

Muzikoterapie je obecně obílbená metoda z rodiny expresivních terapií. Není třeba umět hrát na nějaký hudební nástroj, vstupenkou je jen chuť vyřádit se na nejrůznějších zvuky vydávajících předmětech, zarelaxovat si nebo si dát pořádný jam a možná se i něco o sobě dozvědět.

Kde službu poskytujeme

Muzikoterapii poskytujeme v prostorách našeho komunitního centra KOPEC cca 1x - 2x do měsíce pro registrované zájemce.

Tanečně pohybová terapie - popis

Tanečně pohybová terapie nejsou taneční :-). Ačkoli tanec a pohyb jsou matérií, na níž je tato aktivita postavená, opravdu není třeba umět tančit a pohyby zájemců nemusí být baletní ani ladné. Tanečné terpaie patří mezi expresivní terapeutické postupy, takže jediné, co je potřeba, je chuť se hýbat. Nebo ležet a relaxovat. Vyjadřovat pohybem to, co by se ústa možná zdráhala vyslovit. Pohyby předávat sdělení a signály ostatním a přijímat ty jejich. Vyřádit se dervišským běsněním, odpočinout si od mluvení a cítit po devadesáti minutách této aktivity, že to byl dobře strávený čas.

Kde službu poskytujeme

Tanečně pohybovou terapii poskytujeme v prostorách našeho komunitního centra KOPEC cca 1x - 2x do měsíce pro registrované zájemce.

Kreativní workshopy - popis

Tým Adventoru je přesvědčen, že tvořivost je velmi důležitá. Tvoření může pomáhat, uvolňovat, léčit, uvědomovat ... Uvolněním tvořivých sil si člověk uvědomí svou moc věci měnit. Zájemci k tomu mají řadu příležitostí ať už při keramických kurzech nebo prostřednictvím různých výtvarných technik od kresby či malby přes linoryt či koláž až po kombinované techniky. Podstatou našich workshopů je, že tvořivost začíná u námětu: lektor radí s realizací, učí techniku nebo demonstruje provedení, ale nerozhoduje o tom, co zájemci tvoří, to je výsostnou úlohou zájemce.

Kde službu poskytujeme

Kreativní workshopy - arteterapii poskytujeme v prostorách našeho komunitního centra KOPEC cca 1x - 2x do měsíce pro registrované zájemce.

Kurzy - popis

Kurzy, které Adventor organizuje bývají buď vzdělávací, kde se člověk může něco nového naučit - od ovládání kancelářských programů přes tvorbu webů či médií po například kreativní psaní, nebo poznávací, například seznámit se s levným cestováním včetně praktických tipů nebo workshop o tom, jak si sestavit svůj rodokmen.

Kde službu poskytujeme

Kurzy jsou organizovány v prostorách našeho komunitního centra KOPEC cca 1x do měsíce pro registrované zájemce.

 skupinove sluzby
divide side

Komunitní aktivity


Co je komunitní klub

Náš klub se nachází v našem komunitním centru KOPEC. Není to jakkoli organizovaná aktivita - je to azyl pro naše členy a klienty, kde je klid (privátní prostory v podzemí), možnost dát si něco k pití nebo drobné občerstvení, zabrouzdat na internetu nebo si něco vytisknout. Dá se tam studovat, skládat puzzle, hrát deskovky, pařit MMO nebo si prostě povídat. K dispozici je obstojně vybavená zájmová knihovna, kde jsou k prezenčním zápůjčkám knihy od autistů, o autismu a příbuzných tématech, a také o vybraných tématech blízkých řadě z nás, např. vlaky a tramvaje ;-).

Kde službu poskytujeme

Komunitní klub je přístupný v pondělí a ve čtvrtek od 14 do 20 hodin pro registrované členy. Najdete nás v našem komunitním centru KOPEC na adrese Ječná 545/19, Praha 2, Nové Město. Pro zvláštní příležitosti členů (srazy a podobně) lze domluvit i jinou dobu.

Co je svépomocná skupina

Detaily k této aktivitě najdete ve službách pro skupiny, nicméně zde je záměrně zmíněna také, protože jí fakticky pořádá komunita a považujeme jí za důležitou součást aktivit komunitního centra KOPEC.

Kde probíhají skupiny

Skupiny probíhají v našem komunitním centru KOPEC. Aktivita je bezplatná a je dostupná registrovaným od 15 let. Na aktivitu mají přístup pouze lidé na spektru autismu.

Co je KINOSKOP

Krátká odpověď je Klubové kino dokumentárního filmu se sníženým jasem a hlasitostí neboli autism-friendly kino. Promítáme dokumentární filmy dle poptávky a dle nabídky partnerů, po projekci následuje beseda s tvůrci, aktéry či jinými partnery, jichž se téma filmu nějak týká a mají k tomu co říci. Před projekcí a po ní je možné se občerstvit u baru, kde obsluhují lidé na spektru. Je to také příležitost pro přirozené setkávání veřejnosti a autistické komunity a společných diskuzí o tématech daných promítaným filmem.

Kde najdete KINOSKOP

Program Kinoskopu můžete najít na jeho stránce na facebooku, samotné kino se nachází v prostorách komunitního centra KOPEC, tedy v podzemních prostorách kulturní památky Domu U Sliveneckých na adrese Ječná 19, Praha 2. Přijďte se podívat ;-)

Horolezecký klub HK Adventor

Náš horoklub není soutěžní oddíl. Je to parta lidí, které baví lézt - ať už na umělých stěnách nebo na skále - a občas si uděláme i výlet na boulder nebo na nějakou pěknou ferratu.Pokud jsou k tomu vhodné podmínky, rádi v létě vyrážíme na vícedenní expedice, nejlépe takové, kde je lezení a moře na jednom místě ;-). Těm, co mají pocit, že by "to pro ně nebylo" a že "se bojí výšek", chceme říct, že bát se výšek je naprosto normální, protože nejsme ptáci, ale rozhodně stojí za to si lezení vyzkoušet, zvlášť je-li to tak bezpečné jako u nás, kde taé nikdo nikoho k ničemu nenutí. Pojďte si zkusit vylézt třeba metr nebo dva a jistě pochopíte, že lezení je vlastně intelektuální relax.

Kde a za jakých podmínek lezeme

V Kopci sice také máme malý boulder, ale chodíme hlavně na umělé stěny nebo bouldery, anebo na skálu, protože žádný umělý terén nemůže dát lezení to, co může dát nějaká pěkná skalka. Do horoklubu standardně přijímáme od 15 let, ale nebráníme se výjimkám, pokud to funguje k všestranné spokojenosti. Těm méně obratným pomůže instruktor nebo jiný člen, ale hlavní je chuť jít do toho a zkoušet věci - to jediné je potřeba přinést. O všechno ostatní včetně vybavení (pokud nemáte svoje) se postaráme my. Vítáme i lezce - asistenty, kteří chtějí pomoci; přednost mají jističi a lezci na spektru, ale jsme inkluzivní ;-)

Co jsou komunitní výlety

Je to jednoduché: pokud někdo z členů navrhne nějaký zajímavý a dosažitelný cíl a ostatní projeví zájem, máme výlet ;-). Pokud je to potřeba, Adventor výlet podpoří nebo zorganizuje. Výlety jsou obvykle na zajímavá místa v Praze, kolem Prahy nebo někde jinde. Společně si chystáme, společně si užíváme.

Jak fungují výlety

Výlety jsou obvykle jednodenní, neplatíte nic navíc, napoak se snažíme zajistit slevy, dopravu a podobně. Účastní se typicky lidé na spektru - dospívající od 15 let a dospělí, výjimky je třeba si domluvit předem.

Expedice aneb vícedenní pobyty

Jak je řečeno výše, běžné komunitní výlety jsou jednodenní, ale někdy také organizujeme vícedenní akce, které někdy fungují zároveň jako expedice pro ty, koho baví lezení a formálně tomu říkáme sociálně integrační aktivita. Expedice ale rozhodně nejsou omezeny jen na lezce - kdo chce, ten leze, kdo ne, ten plave, leží nebo cokoli jíného ;-). Na expedicích také navštěvujeme různá zajímavá místa v okolí - rezervace, města nebo cokoli co stojí za vidění. Vše je dobrovolné, protože to není dětský tábor a my si jedeme užít výlet. Poslední dobou jsme byli dvakrát v Chorvatsku poblíž Zadaru, protože se nám tam líbí kombinace moře, výletů a skal (Velebity).

Jak fungují expedice

Expedice jsou závislé na tom, zda a do jaké míry se podaří je pokrýt sponzorskými dary. Ti, kdo jedou, každopádně přispívají, ale připadá nám, že to má smysl hlavně tehdy, když je to levnější než kdybychom jeli každý za sebe.Je to opravdu komunitní akce, takže jedeme jako parta (lidí na spektru od 18 let) a ne jako skupina asistentů a skupina klientů, zároveň jsou však účastníci připraveni pomoci těm méně obratným a to tak, že vyjdou vstříc jejich vlastní snaze o samostatnost. Neposluhujeme, ale nikoho v tom nenecháme. Je to vzájemnost, na které je komunita postavená a nám se to tak líbí.

A-komunita - sebeobhájci

Někteří z nás termín "sebeobhájce" nemají moc rádi, protože se zdá naznačovat, že sebeobhájce něco provedl a teď se musí obhajovat; zároveň neříká nic o naší činnosti. A-komunita je parta lidí, kteří usilují o to, aby byl svět lepší pro lidi na spektru - členy komunity i pro ostatní. Spolupracujeme s dalšími partnery jako jsou ostatní neziskové organizace, kancelář ombudsmana, Úřad vlády, média a další, někteří členové A-komunity také tvoří sekretariát evropské asociace EUCAP, která sdružuje autistické organizace v Evropě.

Jak funguje A-komunita

Členy A-komunity jsou lidé na spektru z různých míst, takže se scházíme on-line a při vybraných příležitostech aspoň někteří z nás osobně. Potřebám A-komunity každopádně slouží komunitní centrum KOPEC a další technické či organizační prostředky, kterými disponuje Adventor jako servisní organizace. A-komunita se zabývá aktuálními událostmi a podněty, které se nějak dotýkají autismu nebo autistů, pracuje na vlastních projektech, spolupracuje s partnery v Česku i jinde. A-komunita je připravena hájit práva lidí na spektru autismu a věnovat se čemukoli, co si to zaslouží a může přinést prospěch jednotlivcům nebo komunitě. Všechny členy váže etický kodex a zakládáme si na tom, že A-komunita je platforma pro synergii shody a toleranci různosti. Více informací lze najít na stránkách A-komunity, pokud se chcete přidat a podílet se na některých projektech, pište na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 komunita
divide side