Podpořte naší činnost - klikněte sem.Lze autismus léčit?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Tato otázka je pochopitelně pokládána velmi často. Zcela exaktní odpověď na otázku, zda lze autismus léčit, zní „samozřejmě ano“ a také se tomu věnuje velká skupina osob, institucí a firem. Léčit lze totiž naprosto cokoli bez ohledu na to, zda léčená nemoc existuje či nikoli.

Správná otázka, kterou vlastně chtějí všichni položit, totiž zní „Lze autismus vyléčit?“ Jsme přesvědčeni, že poctivá odpověď je jen jedna: „ne, autismus VYléčit nelze.“ To je zároveň často hrana, na které se odehrávají nesmiřitelné názorové bitvy, byť k nim dochází v drtivé většině případů jen díky nedorozumění - záleží totiž velmi na tom, jak si zastánce toho kterého názoru vyléčení představuje.

Dejme tomu, že předmětem péče je čtyřletý chlapec. Jevil řadu autistických příznaků, zejména motorickou stereotypií a nutkavým chováním (OCD), nemluvil, měl těžkou poruchu pozornosti a trpěl silnou hyperaktivitou. Chlapec prodělal komplexní šestiměsíční terapii a nyní je jeho stav skvělý: nutkavé pohyby jsou téměř pryč (objevují se náznakem jen tehdy, když je silně rozrušený), začíná mluvit, mnohem lépe se soustředí a vydrží sedět u úlohy třeba i pět minut.

Matka takového chlapce bude samozřejmě vší silou hájit názor, že autismus vyléčit lze. Avšak je třeba položit si otázku, co to vlastně bylo léčeno: různé symptomy, zahrnované do poruch autistického spektra. Tyto zjevné symptomy buď zcela nebo téměř pominuly, kdo dítě nezná, nebude mu při náhodném setkání nic nápadné.

Co se však stalo s myšlením tohoto autisty, myslí stále „jinak“, nebo se z něj kouzlem stal neurotypik? Až vyroste, bude z něj fotbalista, moderátor nebo politik? Takové vyléčené autisty najdete těžko. Jinymi slovy: terapie může vyřešit to, co lze označit jako problémy autisty, ale nevyléčí odlišnosti autisty.

To, zda je to správně nebo špatně, které charakteristiky patří do problémů a které do odlišností, v tomto kontextu není podstatné. Podstatné ve světle otázky na šanci vyléčit autismus je, zda se po úspěšné terapii z autisty stane neautista. Podle našeho názoru odpověď zní „nikoli“ a může to potvrdit kterýkoli dospělý autista: všichni - i ti, kteří jsou v životě vysloveně úspěšní - se postupně vybavili řadou kompenzací a mnoho věcí, které neurotypik umí „sám od sebe“, se jmenovitě naučili. Naučili se, že když se jich někdo zeptá „Jak se máš“, mají otázku ignorovat a položit stejnou, aniž by čekali na odpověď; naučili se, že když jsou smyslově přetíženi, musejí na chvíli zastavit zpracování vjemů; naučili se, že neurotypická společnost špatně snáší, když říkají přesně to, co si myslí. Při běžném denním styku na nich nemusí být nic poznat a přesto jsou myšlením stále autisté. Protože když si člověk, kterému je zima, vezme kabát, ještě mu to nespraví topení - jen mu přestane být zima.

Možná se zeptáte: „No a co? Problémy byly odstraněny, klient je vyléčený.“ Tvrdíme, že klient je výléčený z problémů, nikoli z autismu; vyléčený slepec vidí, ale vyléčený autista je myšlením stále tentýž. A protože je stále autistou, je třeba na tuto skutečnost brát ohled - respektovat jeho jinakost a to jako způsob bytí, ne jako něco, co je třeba řešit medikací.

Zeptejme se tedy takto: lze autistovi pomoci? V tom případě odpověď zní, že v drtivé většině případů ano. Nelze sice jmenovat nějakou konkrétní metodu, která „zabere všem“ a často je třeba volit více různých cest, ale nějaká cesta je k dispozici téměř vždy. Soustřeďme tedy síly na to, jak autistům pomoci.

Diskutujte o tomto ?lánku ve fóru (1 odpovědí).

Kalendář akcí

Červenec 2019
po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31