Články

Informace z domova i zahraničí, články psané autisty a blogy.

Předpremiéra v kině MAT
Články

Den před Štědrým dnem proběhla předpremiéra dokumentárního filmu Fenomén autismus – rodiče a děti.

Akce v klubovém kině MAT za účasti tvůrců a aktérů byla symbolickým završením roční práce na jednom z nejzdařilejších dokumentů o autismu - zaměřeného na vztahy, děti a rodiče. Na běžný život s omezeními i příležitostmi, jak lépe poznat jeden druhého a jak je důležité pochopení, přijetí, láska a radost rodinného života.

  Mária Žizlavská - Oslí steka

Režisér Míra Janek získal báječný materiál z natáčení v rodinách i zajímavých exteriérech, např. na farmě Oslí stezka nebo v železničním muzeu.  Zachytil život aktérů v různých situacích, proto film není statickým povídáním. Přirozeně diváka provází různými prostředími, událostmi a střídá okamžiky veselé i zasluhující zamyšlení, bez patostu, s laskavostí, s pohledem na život, jaký si ho rodiny umí vytvořit, vybojovat, přijmout a užít – vzájemně, se svými dětmi.

 

Film je sledem záběrů, rozhovorů, které plynou zcela spontánně, na čemž má velkou zásluhu střihačka Tonička Janková. V takto náročném filmu nenajdete jediné rušivé místo, ale jste jím vtaženi a po jeho zhlédnutí ještě chvíli zamyšleně posedíte.

Spolu s Michalem Roškaňukem (námět filmu) a jeho tvůrci, aktéry – přejeme dokumentu úspěšný start mezi veřejnost a doufáme, že již brzy budeme upozorňovat na veřejná promítání dokumentu včetně pozvání do našeho klubového kina KINOSKOP.

 

 

 

 

Ellie
MAT2