Články

Informace z domova i zahraničí, články psané autisty a blogy.

Články

18. ledna proběhla v KINOSKOPu projekce dokumentu v režii Josefa Dvořáka: Semínka dobrodějů.

Snímek poutavě představil dobrovolnictví pohledem rodiny s autistickým chlapcem Angelem a dobrovolníků, kteří s Angelem strávili část svého osobního života. Na promítání a besedu přišli Angelovi rodiče Barbora a Ernesto Chuecos a samozřejmě i Angel. Dokument je již druhý film, za kterým stojí sdružení Autismus jako dar.  

Více informací a trailer: https://www.autismusjakodar.cz/dokument.html

Dobrovolnictví je součástí Son-rise programu (více např. https://sancedetem.cz/son-rise-program-terapie-pro-deti-s-autismem).

Díky dobrovolníkům se autisté učí vztahům a kamarádství, rozvíjí se přirozeně v sociální oblasti, učí se vytvářet si vazby s lidmi. Smyslem programu je ukázat dítěti svět jako přátelské prostředí.

Zajímavá diskuse proběhla o samotných dobrovolnících, co vlastně musí dobrovolník splňovat, umět. Nejdůležitější je schopnost naladit se na dítě, sdílet s  ním jeho aktivity, připojit se k němu. Souběžně se v této interakci rozvíjí i samotný dobrovolník. Jde v podstatě o proces vzájemného učení, který je oboustranně obohacující.

Ve filmu je vidět progres u samotného Angela a až nečekané reakce dobrovolníků, kteří byli sami překvapeni, jak je čas strávený s Angelem obohacující.