Články

Informace z domova i zahraničí, články psané autisty a blogy.

Články

 S2A5336Foto (c) Adam Pilař

29. dubna 2024 proběhl další z večerů zaměřených na téma autismus, tentokrát na rodinu - s představením a ukázkami z nového dokumentárního filmu Fenomén autismus - rodina. Režisér Míra Janek provází diváka událostmi v životech rodin s autistickými dětmi, střídá okamžiky veselé i zasluhující zamyšlení, bez patostu, s laskavostí, s pohledem na život, jaký si ho rodiny umí vytvořit, vybojovat a užít.

O to více jsme rádi, že pozvání do pořadu přijal jak režisér, tak aktéři: Lenka Froňková a Martin Mužný s dcerkou Eli, Barbora a Ernesto Chuecos se synem Angelem a na závěr i Mária Žižlavská a rodinou, která ve filmu figuruje coby průvodkyně světem asinoterapie – neboli terapie „oslíky“ na oslí farmě ve Svárově u Prahy.

Večer, kterým provázel Jaroslav Dušek a Michal Roškaňuk, muž s Aspergrovým syndromem a ředitel neziskové organizace Adventor, probíhal ve sledu osobních zážitků a zkušeností rodičů i samotných autistických dětí, otázek z řad diváků (od diagnostiky, přes praktické rady, přístupy, které pomáhají), doplněných dotazy panu režisérovi  i  „královně oslíků“.

V pohodové atmosféře tak uběhly celé tři hodiny talk show, kterou můžete vidět v záznamu:PVM

(A zajímá-li vás asinoterapie, více se dozvíte na: https://www.oslistezka.cz/)

Děkujeme moderátorům, aktérům, divákům i Kulturnímu centru Velký mlýn na Praze 8, kde akce proběhla.

Těšíme se na další setkání!

Tým Adventoru