Podpořte naší činnost - klikněte sem.Jižní Korea nadšena českým géniem

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (3 hlasů)

Denis Szalbot [čti Šalbot]: to jméno určitě začnete vídat, protože to během několika let bude jméno známého geniálního českého pianisty. Vlastně to už dnes je geniální český pianista a známý bude brzo také. Tento jedenáctiletý chlapec s Aspergerovým syndromem, kterého ti z vás, kdo jste viděli březnový pořad „Duše K“ v Divadle Kampa, už znáte, se totiž stal jedním z prvních účastníků našeho nadačního podpůrného programu pro nadané jedince „Jsem tady!“ a nyní se díky tomu účastní Speciálního hudebního festivalu v jihokorejském Pyeongchangu, kde svými výkony rychle upoutal pozornost odborníků i médií.

Pjsem tady final - velka ikonaokud je Vám název Pyeongchang povědomý, jste pravděpodobně příznivci sportu, je to totiž místo konání Zimních olympijských her 2018. Nebude to však první masové sportovní klání v tomto místě, protože se zde loni konala Paralympiáda a při její příležitosti olympijský výbor zorganizoval úžasnou akci: Speciální hudební festival, kde se mohli ucházet o účast lidé s nějakou mentální odlišností. Tato událost měla velký ohlas a proto se letos koná druhý ročník, který se tentokrát s ohledem na rozšíření programu jmenuje Special Music & Art Festival 2014.

 

03 EP
Denis se svou učitelkou

Mezi stovkami účastníků je i náš klient Denis Szalbot – Asperger s absolutním sluchem, úžasným hlasovým rozsahem a neuvěřitelnou sluchovou pamětí. Denis totiž zatím nehraje moc dobře z not (i když se noty pilně učí), ale jakoukoli klavírní skladbu, kterou si dvakrát či třikrát poslechne, je schopen zahrát.

02 rodina
Rodina Szalbotova

Původně byl rozhodnut stát se mistrem klasického zpěvu a nebesa vědí, že vlohy k tomu rozhodně má, ale před třemi lety ho jeho maminka Daniela, která sama hraje dobře na piano, k tomuto nástroji přivedla a vysvětlila mu základy hry, aby se mohl při zpěvu sám doprovázet. Denis byl po prvním seznámení s nástrojem naprosto unesený jeho možnostmi a během několika týdnů dosáhl ve hře na piano velmi slušné úrovně - od té doby se stále zlepšuje nevídanou rychlostí.

Už dnes je jeho výkon na výborné úrovni a zdaleka nejde jen o slepé opakování slyšeného – pokud Denise znáte ze záznamu nebo jste ho viděli hrát naživo, jistě již víte, že jeho hra je navýsost umělecká. To potvrdil i pedagog Mezinárodní konzervatoře v Praze, Prof. František Jirka: „Denis není případ autistického improvizátora, hraje takzvanou artificiální tedy komponovanou hudbu. Technické provedení jeho hry je bravurní“.

 

01 tym
Český tým s PhD. Janou Chaloupkovou - Charge d'affaires a.i.

Pro Denise je nesmírně důležité především výborné zázemí; to kromě jeho skvělé sestřičky Amélie a věrně podporujícího tatínka Petra tvoří „vzdělávací tým“ jeho maminky Daniely a hlavně paní učitelky Eleny Pustowkové ze ZUŠ Třinec, kam Denis dochází. „Děkuji Bohu, že mi přivedl Denise do třídy, je neuvěřitelný!“ napsala v reakci na Denisovy poslední úspěchy v Koreji.

Samotný festival se po nádherné zahajovací ceremonii prvního dne 5. 8., na níž vystoupilo několik uznávaných umělců především z Koreje, rozběhl hned od druhého dne na plné obrátky. Zatímco dopolední lekce, vedené předními korejskými profesory, jsou zaměřené na konzultace konkrétních dovedností ohledně techniky a výrazu hry, odpoledne vyplňují další aktivity.

 

04 Lekce
Denisova lekce s Prof. Jong-hwa Park

Druhý den festivalu 6. 8. to byly odpolední sportovní hry Mini Special Olympic Games, při kterých prošli mentees (účastníci) se svými mates (průvodci) několik sportovních disciplín, zorganizovaných tak, aby citlivě podporovaly kolektivní hru a soutěživost, tedy právě ty aspekty hry, po kterých autisté (jejichž účast zde masívně vítězí nad ostatními mentálními odlišnostmi) zrovna netouží. Přesto si to všichni opravdu užili. Michal Roškaňuk, který doprovází Denise coby jeho mate a který zároveň má stejně jako Denis Aspergerův syndrom, se s Denisem těchto miniher zúčastnil tak jako ostatní mates. „Vlastně se mi do těch soutěží moc nechtělo - jako kluk jsem kolektivní hry nenáviděl, ale Denis se rozhodl do toho jít a mě tak k tomu tak strhl také. Takže jsem se například poprvé v životě zúčastnil přetahování lanem, navíc jsme při tom měli s Denisem k sobě přivázanou ruku. Nebyl jsem na takové věci úplně připravený, ale Českou Republiku jsme zastoupili, jak nejlépe jsme mohli a vlastně to bylo docela legrace“, popisuje pobaveně. Večerní kouzelné vystoupení Reading Concert, které spočívalo ve čtení krásné a emotivní povídky o mladém páru s doprovodem autorské hudby, kterou předvedli profesionální umělci spolu s účastníky festivalu z řad mentees, bylo příjemnou relaxací po aktivním dni.

05 Kern1
 Lekce s Kevinem Kernem

Dne 7. 8. měl Denis velký den, protože odpoledne kromě jiných aktivit, jako je malování na ruční papír klasickou korejskou lidovou technikou nebo tvorby panenek pro UNICEF, se konala především Master Class pod vedením světoznámého pianisty Kevina Kerna. Mistr Kern vybral na základě referencí z dopoledních lekcí tři účastníky, mezi nimiž byl k naší velké radosti i Denis Szalbot. Ten zahrál Walz od F. Chopina (Op. 96 num. 2) a Toccatu od Izáka Berkoviče. Mistr Kern obě provedení okomentoval – kromě zajímavých a velmi přínosných rad ohledně výrazu, techniky a dynamiky hry Denise také velmi chválil. „Tohle dílo neznám a slyším ho poprvé“, komentoval Toccatu, “ale je to ukázkový příklad skladby, která svou bouřlivou dynamikou svádí k tomu, aby se jí žák učil hrát nesprávně – totiž velmi rychle. Denis však má nepochybně vynikající učitele a má v tomto směru navíc úžasnou intuici, protože se nenechal strhnout a zahrál Toccatu čistě a srozumitelně. Jsem si naprosto jistý, že způsob provedení, jakým Denis skladbu zahrál, je přesně ten, jaký měl autor skladby na mysli a Denis má můj obdiv.

Večer si všichni vychutnali nádherné vystoupení Korejské Národní Opery, s níž vystoupili i vybraní účastníci jako zpěváci. Bylo to krásné, dojemné i vzrušující, Denis byl nadšený a notoval si spolu s účinkujícími.

07 Denis hraje
Denisovo vystoupení předposlední den festivalu

Dopolední Denisova lekce čtvrtý den 8. 8. se díky tomu, jak se Pyeongchangem šíří informace o jeho kvalitách, odehrávala za masívní účasti médií a po lekci následoval další rozhovor pro korejskou televizi. Všichni se těší na odpolední pokračování Mini Special Olympic Games, které budou tentokrát zaměřené na umělecké dovednosti, zejména vystoupení vybraných účastníků v kategoriích zpěv, smyčcová hra a piano. Mezi vybranými pianisty byl i Denis a hrál dvě díla. Celý český tým se moc těšil i na večerní vystoupení hlavního hosta festivalu Kevina Kerna.

 

 

Zítra 9.8. je poslední den festivalu, ale budeme i po návratu pokračovat v předávání zajímavostí a detailů této unikátní události. Držte tedy Denisovi palce, ať jeho hvězda vystoupá na korejském nebi co nejvýše! Velký dík patří Denisově nejbližší rodině, která podpořila celou misi v mnoha směrech. Zároveň moc a moc děkujeme všem sponzorům za jejich podporu, bez níž by Denis na tuto úžasnou příležitost k uplatnění nemohl dosáhnout:

  • Třinecké železárny, a. s.
  • Kovona Systém, a. s.
  • Čtyři dohody - Jaroslav Dušek
  • Trymat, spol. s r. o.
  • Jelmark, s. r. o.
  • Saša Kolouch
  • Nadační fond autismu
  • Sumegová Ilona
  • Ing. Petr Satori

Kalendář akcí