Podpořte naší činnost - klikněte sem.Adventor přišel v míru v Adventu a se zajímavými hosty

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.13 (4 hlasů)

Michal Roškaňuk si tentokrát pozval jako pomocníka moderátora Lukáše HornaV sobotu 20. prosince 2014 v 19.30 hod. sálek Divadla Kampa na Malé Straně, Praha 1 doslova praskal ve švech, pořad „Přicházíme v míru“ předsedy občanského sdružení Adventor a lektora Michala Roškaňuka bylo vyprodáno již dlouho dopředu. Protože pravidelný host a patron pořadu Jaroslav Dušek se tentokrát nemohl zúčastnit, Michal si přizval jiného pomocníka, který již v pořadu v minulosti vystupoval – Lukáše Horna. Nutno dodat, že se svého úkolu zhostil více než se ctí. Následnou diskuzi vtipně glosoval a bavil publikum svými průpovídkami a postřehy.

Scéna byla jemně orámována obrázky Markéty RybaříkovéNejprve se slova ujal Michal, aby přivítal diváky a pozval je na výstavu hraček a společenských her (vyvíjených také speciálně pro autisty) Od Adventu do Tří králů, jejíž součástí je i prodejní výstava obrazů dvou umělkyň s Aspergerovým syndromem Petry Bobalové a Natálie Ficencové. Budete-li mít o svátcích cestu do vánočně nazdobeného centra Prahy, můžete ve školní jídelně na Dražického náměstí u Karlova mostu na Malé Straně výstavu nejen navštívit, ale podpořit je i finančně třeba zakoupením některého pěkného obrázku.

Prvními hosty pořadu byly Blanka Müllerová s výtvarně nadanou dcerkou Markétkou Rybaříkovou. Ale to už nastal čas na prvního hosta, patnáctiletou Markétu Rybaříkovou, která má diagnostikovaný Rettův syndrom. Markétu na jeviště doprovodila její maminka Blanka Müllerová. Michal si s ní povídal o tom, jaké to je Markétku vychovávat a jaké problémy musí rodina řešit. Markétce se pozornost diváků velice zamlouvala, a tak ji musel Michal každou chvíli brát za ruku a uklidňovat, aby rozhovor s maminkou mohl vůbec probíhat. Markéta navštěvuje denní stacionář a ve volných chvílích ráda maluje. Některé obrázky nám s maminkou přivezly i ukázat. V publiku malá výstavka vzbudila velký zájem a někteří diváci si na místě hned nějaké obrázky zakoupili, aby Markétku podpořili a aby měla na barvy na další obrázky. Toto setkání bylo milé, bezprostřední a Markétka si diváky jednoznačně získala na svou stranu.

Ivona Sikorová zaujala publikum svou bezprostředností a zajímavým osudemDruhým hostem večera byla další autistka Ivona Sikorová s Aspergerovým syndromem, která přijela z Havířova s maminkou. Společně vyprávěly svůj až neuvěřitelný příběh, kdy Ivona s původní diagnózou, že je nevzdělavatelná, nakonec nejen vychodila základní školu, ale potom zvládla i maturitu a dokonce vysokou školu. Ale protože Ivona nemá prostorovou představivost a nebyla u poslední zkoušky schopná namalovat krychli, díky této jediné zkoušce nemůže užívat titul bakaláře. Dalším velkým tématem rozhovoru byla šikana, kterou zažila už ve školce, kdy Ivona musela postupně vyměnit celkem osm mateřských školek. Šikana však pokračovala i na základní a střední škole. Nyní žije Ivona v Praze v chráněném bydlení, které jí v únoru skončí, a tak před ní stojí nelehký úkol rozhodnout se, co dál. My jí budeme držet palce, je moc šikovná.

Třetím vzácným hostem pořadu Přicházíme v míru byla Mgr. Romana Straussová Jako třešničku na pomyslném dortu si Michal nechal svého třetího hosta večera – ředitelku Centra Terapie Autismu Mgr. Romanu Straussovou. Její metody práce s autistickými dětmi všechny přítomné doslova nadchly a zájem diváci projevili i mnoha otázkami. Uprostřed besedy Michal přizval k diskuznímu stolku ještě dceru Romany Kláru Straussovou, která na terapiích s maminkou intenzivně spolupracuje, a tak mohla vyprávění doplnit ještě o další konkrétní zážitky z praxe. V centru pracují s malou skupinkou čtyř dětí – klientů, která dostane společný úkol se slíbenou odměnou za úspěšné splnění, takže jsou všichni motivováni ke spolupráci. Vše se natáčí videokamerou, aby se průběh plnění úkolu mohl posléze vyhodnotit. Děti jsou hodnoceny výhradně pozitivně a chváleny za vše, co se jim podaří, i za snahu samotnou. Tato metoda mě skutečně nadchla a určitě jsem nebyla sama.

Romanu Straussovou posléze doplnila ještě její dcera Klára, rovněž terapeutka v Centru Terapie AutismuDalším tématem, které přišlo na přetřes, byla opět častá šikana, se kterou se malí autisté mezi dětmi velice často setkávají. Problém je i v tom, že šikanované dítě se s tím ani nesvěří, buď ze strachu, nebo se může i domnívat, že takové chování je v pořádku. I na zvládnutí šikany má paní Romana účinné metody, učí děti, jak lépe porozumět samy sobě, a pak jsou vůči šikaně odolnější a dokážou jí lépe čelit. Diváci se do rozhovoru vkládali svými dotazy, s tím, s čím se setkávají v běžném životě, a tak se večer stal velmi živým a zajímavým. Lukáš Horn vše vtipně glosoval a jeho pohotové postřehy pravidelně diváky rozesmávaly.

Lukáš Horn se do diskuze vtipně zapojoval svými poznámkamiVypadá to, že spolupráce, kterou Romana Straussová s Michalem Roškaňukem nedávno navázali, bude nejen oboustranně prospěšná, ale brzy ponese své ovoce hlavně pro klienty. Večer při zajímavém povídání rychle utekl, a ještě dlouho po jeho skončení se diváci přednášejících individuálně ptali, jak řešit určité situace s jejich autistickým dítětem. Každý odcházel obohacený nejen o nové informace, ale v dobré náladě a optimisticky naladěný.

Hlavní aktér Michal Roškaňuk mohl být i pro tentokrát s průběhem pořadu spokojenDalší večer z cyklu „Přicházíme v míru“ je naplánovaný na březen, přesný termín bude včas oznámen. Tento díl bohužel z technických důvodů nebyl přenášen ČT24 a na poslední chvíli již nebylo možné zajistit záznam; v březnu snad vše opět klapne. Těšíme se na vás!

Kalendář akcí

Září 2019
po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30