Podpořte naší činnost - klikněte sem.Autistky se svými obrazy zazářily na výstavě Od Adventu do Tří králů

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.25 (2 hlasů)

Petra Bobalová a Natálie Ficencová vystavují své obrazy na výstavě u Karlova mostu v PrazeV podvečer 21. prosince 2014, kdy lidé rozsvěceli čtvrtou svíčku na adventním věnci, se ve školní jídelně na Dražického náměstí 10 u Karlova mostu na Praze 1, konala vernisáž výstavy Od Adventu do Tří králů autorek hraček, her a kapsářů pro zdravotně postižené děti autorek Olgy Černohorské a Ivany Kárníkové. Událost o to významnější, protože na ni byly jako vzácní hosté přizvány i dvě výtvarnice s Aspergerovým syndromem Petra Bobalová a Natálie Ficencová. A protože se na celé akci nemalou měrou podílel i Adventor, přinášíme vám z vernisáže čerstvou reportáž.

Autorky hraček a her pro autisty a výstavy Od Adventu do Tří králů Olga Černohorská a Ivana Kárníková se staly hostitelkami Petry a NatálkyDávat prostor umělcům s PAS, pomáhat jim v seberealizaci a prezentovat jejich práce na veřejnosti je jedním z mnoha cílů občanského sdružení Adventor, proto podpořilo i finančně možnost vystavit obrazy Petry a Natálky v historickém centru Prahy. V roce 2014 to byla již druhá vernisáž na tomto místě, na které Adventor spolupracoval s uměleckou agenturou Anaháta. Prázdninovou výstavu „Léto plné hvězd“ totiž zahajoval geniální jedenáctiletý pianista Denis Szalbot s PAS, společně s operní divou Andreou Tögel Kalivodovou a nejlepším pianistou roku 2013 Petrem Ožanou.

Čestným hostem vernisáže se stal herec a moderátor Jaroslav DušekVýstava probíhá ve spolupořadatelství s MČ Praha 1 a pod záštitou starosty MČ Praha 1 Ing. Oldřicha Lomeckého a pod záštitou Magistrátu hlavního města Prahy. Když se v neděli přiblížila 18. hodina, výstavní prostor se začal rychle zaplňovat dychtivými návštěvníky. Po akademické čtvrthodince, ve které dorazili poslední opozdilci, se slova ujala jedna z autorek celého projektu – výtvarnice Olga Černohorská, aby představila vystavující umělkyně, předsedu o. s. Adventor Michala Roškaňuka a vzácného hosta – herce Jaroslava Duška. Představila divákům také členku kulturní komise MČ Praha 1 paní Eugenii Venzarovou. Po krátkém úvodu, ve kterém se diváci dozvěděli například o prestižním ocenění „Správná hračka – vybráno odborníky“ pro Hudebníka na Orffovy nástroje nebo Maxi-člověče, nezlob se, již byly představeny autorky krásných obrazů Petra Bobalová a Natálka Ficencová.

Vernisáž poctil svou návštěvou a obrazy děvčat pochválil i akademický malíř Jan Tichý – vlevo nahořeKrátce o nich pohovořil i Michal Roškaňuk, a potom dostal slovo Jaroslav Dušek, který na uměleckém poli velmi často spolupracuje s handicapovanými. Ten byl z obrázků děvčat tak nadšen, že si jich hned na místě několik zakoupil. Obrázky děvčat obdivovali všichni přítomní, velmi pochvalně se o nich vyjádřil i přítomný akademický malíř Jan Tichý, který oceňoval nejen zvládnutí malířské techniky, ale především i jejich jemnost a umělecký náboj. Oficiální část vernisáže zakončil kamarád Natálky, kytarista Jan Kostálek, alias Johnny Midgey několika skladbami. Nebyl na vernisáži náhodou, Natálka totiž často své obrazy maluje na jeho hudbu.

V kulturním programu zahrál na kytaru Natálčin kamarád Jan Kostálek alias Johnny MidgeyPo oficiální části se již rozproudila volná zábava, kterou příspěvkem na pohoštění podpořil v rámci své záštity magistrát hl. m. Prahy. Pohoštění připravila firma Progel, a tady musíme jen chválit, všechno – chlebíčky, obložené mísy, i sladkosti byly vynikající a všichni si opravdu pochutnali, což nemalou měrou přispělo k příjemné atmosféře vernisáže výstavy. Chceme také moc poděkovat firmě Ateliér Hanousek, která zajišťovala paspartování vystavených obrazů za sponzorskou cenu. Kromě již zmíněných hostů vernisáž navštívilo ještě několik dalších vzácných osobností. Až z Ostravy dorazila paní Miroslava Biegunová z For Helpu s dcerami (mimo jiné organizovala Mazlení s koníkem, kterého jsme se také zúčastnili), nebo i ředitelka Centra Terapie Autismu paní Mgr. Romana Straussová (která byla hostem Michala Roškaňuka v pořadu „Přicházíme v míru“). Na vernisáži nechyběla ani maminka Michala Roškaňuka Tatiana Kejvalová, aktivní členka výboru Adventoru. Moc jí za její obětavou práci děkujeme!

Na vernisáži samozřejmě nemohla chybět maminka Michala Roškaňuka, spisovatelka, jóginka a členka výboru občanského sdružení Adventor Tatiana KejvalováVýstava „Od Adventu do Tří králů“ je otevřena od 20. – 31. 12. 2014, na adrese Školní jídelna Dražického nám. 10/65, 118 00 Praha 1, otevírací doba je denně: 10.00 – 18.00 hod., na Štědrý den a Silvestra 10.00 – 16.00 hod. Kromě obrázků Petry Bobalové a Natálky Ficencové, které si na výstavě můžete také zakoupit a děvčatům tak vyjádřit svou podporu, zde můžete vidět také sedmnáct adventních postav a maškar, kterými se naši předkové bavili v době Adventu. Výstava je interaktivní, všechny hračky a hry je možné si přímo na místě vyzkoušet, přístup je bezbariérový, vstupné dobrovolné, výtěžek bude použit na vývoj nových hraček a her pro zdravotně postižené děti.

Jaroslav Dušek si na výstavě popovídal i s ostatními návštěvníky a nakonec si odnesl spoustu obrázků Petry a Natálky a hračky pro svá vnoučataBližší informace o výstavě hraček najdete na www.anahata.cz nebo na www.facebook.com/letoplnehvezd.

Kalendář akcí

Říjen 2019
po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31