Podpořte naší činnost - klikněte sem.Kdo má oči, nechť vidí, kdo má uši, nechť slyší!

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

svet jinyma ocima s

V sobotu 7. února 2015 jsme v Galerii Slévárna v brněnské Vaňkovce zahájili pokračování výstavy Svět jinýma očima, autorek s Aspergerovým syndromem Natálky Ficencové a Petry Bobalové. Setkání připravili Adventor o. s. ve spolupráci se sdružením Můžeš, které zde uvítalo své příznivce a představilo své aktivity v trochu jiném světle. Všichni jsme byli příjemně překvapeni, kolik se vás – nás sešlo. Bylo nás přes stovku! A setkání to bylo v mnohém naprosto neopakovatelné.

 

IMG 0004Natálka, která se bohužel nemohla představit osobně, mnohé okouzlila svým videopředstavením se – úvodem z besedy na Kampě. Hovořila o tom, že svět bez kreativního vidění je pro ni nutný a šedý. Její obrazy plné energie a zvláštního vidění okolních příběhů si našly okamžitě své obdivovatele i kupce. Představila především svou počítačovou grafiku.

Za velkého fyzického nasazení nakonec přijela sympatická výtvarnice Petra Bobalová. Petřiny obrazy si IMG 0003získávají trochu jiné publikum než Natálčiny, autorky jsou trochu jako dvě strany jedné mince. Ač je spojuje právě diagnóza – Aspergerův syndrom, jsou jako oheň a voda. Vířivá a planoucí Natálka – tichá a klidná hluboká voda Petřina. Její obrázky jsou z podobného světa jako ona sama. Drobné akrylové malby jsou dokladem její kultivovanosti a trpělivosti. O to více vernisážové účastníky zasáhla Petřina čtená osobní zpověď.

IMG 0006Michal i Petra vzpomínali na svoji kamarádku Viki. Viki, kterou znali a která si, díky dlouhotrvajícímu nepochopení okolního světa, vzala před pár dny život. Viki, které je nyní symbolicky věnován také první Mezinárodní den Aspergerova syndromu v České republice. Petra k příběhu svému a Viki říká: „Jedna mladá dívka to vzdala. Nepotkala ty správné lidi, neměla ono štěstí. Její výkřiky duše nikdo neslyšel. A bohužel Viki nebyla jediná taková! Vím o dalších, jejichž duše právě teď křičí. Mně byla dána bojovnost a naučila jsem se hodně zatínat zuby, a měla jsem štěstí. Někdo blízký mě držel nad vodou… co ale ti, kteří nemají nikoho blízkého? Pak vy, kteří jste prostředníci, vy kteří jste ta pomocná ruka mezi světem smůly a štěstí, budete tady, vydržíte a setrváte ve svém úsilí?“

Oficiální část vernisáže zakončilo taneční seskupení Filigrán tancem Na jedno plivnutí. O jejich tanci se říká, že je IMG 0005autistický. Vlastně ukázal v jiném světle totéž, co Natálčiny a Petřiny obrazy: jsme tady, jedineční a autentičtí, trochu vychýlení a vyděšení z průběhu bytí tohoto světa. Jsme možná mimo vaše představy o tom, jak má vypadat někdo mladý, moderní a progresivní, ale určitě jsme tady. Často je nám těžko, ale je s námi i legrace. Jsme tady. A přicházíme v míru.

Výstava potrvá do 28. února t. r., otevřeno je vždy v době trvání programu Kulturního centra Slévárna, Ve Vaňkovce 1, Brno, a kdykoli na požádání u obsluhy v přilehlém Café Práh. Kontaktní osobou pro zájemce o koupi obrazů je koordinátorka projektu Můžeš Alena Havlíková, tel. 604 633 332, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Nepropásněte příležitost ozdobit své prostory těmito nádhernými obrazy - podpoříte tak zároveň další tvorbu těchto nadaných malířek.

Kalendář akcí

Září 2019
po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30