Podpořte naší činnost - klikněte sem.Putování 2017 - Návrat k pramenům

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Je to již pět let, co nás oslovil Pavel Hlušička se svým nápadem na akci, během které by na podporu osvěty autismu obešel Prahu. Ten nápad se nám zalíbil a Putování jsme s Pavlem a za pomoci partnerů zorganizovali. O tom, že šlo o úspěšnou akci, svědčí i to, že od té doby v dubnu jako měsíci autismu pořádáme tuto akci každoročně, akce se za ta léta zúčastnily už stovky lidí a i proto letos pořádáme už pátý ročník.

Další ročník osvětové akce Putování s podtitulem Návrat k pramenům má za cíl přiblížit veřejnosti život dětí i dospělých na spektru autismu a ukázat, že i autisté mohou žít plnohodnotně a mnohdy být inspirací pro druhé.

Poslední dobou vycházejí stále nové publikace, které popisují autismus buď z pohledu odborníka nebo rodiče. Velkým přínosem jsou osobní zpovědi autorů na spektru autismu. Ty totiž přinášejí čistý, osobitý prožitek toho, co autismus znamená pro samotné nositele této odlišnosti. Obsah takových zpovědí je osvobozen od pro laika nesrozumitelných odborných termínů, diagnóz, formulek. K takovým knihám patří např. Nikdo nikde od Donny Williams, Pestrostíni a netopýři od Axela Braunse, O kolečko míň od Jana Schovance či Život dítěte s autismem od Matyáše a jeho mámy Perchty Kazi Páté. Putování vám nabízí příležitost nejen poslouchat vyprávění osob na spektru, ale to nejdůležitější: zkušenost přímého osobního kontaktu.

Podtitul letošního ročníku zní „Návrat k pramenům“ ne náhodou. Kromě toho, že trasa vede skrz lázeňská města na přírodní prameny vyhlášená, se řada pramenů, pramínků a studánek nachází v krajině, kde se putující za pochodu mohou občerstvit či smýt z obličeje pot a prach cest. Návrat k pramenům je také návratem k sobě samým. Poukazuje na důležitost neskrývat vlastní já, na potřebu být přijímán bez podmínek, bez ohledu na naše schopnosti a výkon.

Ani v letošním ročníku Putování nebudou chybět besedy, jichž se účastí nejen Putující a další dospělí autisté, ale také odborníci, zástupci místních organizací či škol, rodiče a další lidé s autismem nějak spjati. Součástí programů besed bude i hudební vystoupení Radka Čiháka, umělecky činorodého autisty a putujícího z předchozích ročníků. Radek vyrábí krásné šperky, vyřezávané dýmky a skládá hudbu a texty ke svým písním, které by v letošním roce měly vyjít na jeho debutovém CD. Součástí besed bude i malá prodejní výstava obrázků výtvarníků na spektru autismu.

Mimo Radka se předchozích ročníků Putování zúčastnili také Pavel Hlušička (*1969), který je autorem konceptu akce, Vít Havránek (*1987), Vojtěch Venclík (*1986), Petr Boleček z Třince, Kamil Knoflíček z CSS Tloskov a další, které pojí vztah k přírodě a pěší turistice. Letošním hlavním putujícím bude Vojtěch Bartošík (*1987), který se zajímá o historii a kulturu čajových rituálů, rád maluje a toulá se přírodou.

Trasa letošního ročníku se skládá ze dvanácti různě dlouhých etap, z nichž nejkratší měří pouhých 7 km a nejdelší téměř 40 km. Putující ji pojdou v období od 2. do 13. dubna a zdolají tak téměř 300 km.

Srdečně zveme a vítáme každého, který svou účastí na Putování vyjádří podporu a sympatie putujícím a tím i ostatním lidem na spektru. Možností jak se zapojit je hned několik: můžete jít s putujícími celou etapu nebo jen kousek trasy, navštívit některou z besed, kde budete mít prostor k diskuzi s odborníky i s dospělými lidmi na spektru, dozvíte se více o tom, jaká mají přání, zájmy, co je naplňuje nebo naopak trápí. Podpořit putující můžete také přímo na startu jednotlivých etap nebo při zastavení a odpočinku u některých z mnoha pramenů, pramínků a studánek, přes které trasa Putování prochází. Přidat se a podpořit osvětu autismu můžete i jen tím, že budete sdílet informaci o Putování s dalšími lidmi ve vašem okolí. Pochopitelně s nadšením uvítáme i každého jednotlivce či organizaci, kteří podpoří tuto rozsáhlou akci finančním příspěvkem - veškeré detaily naleznete zde. Putující budou mít u sebe opět lokační zařízení, díky kterému bude na stránkách Adventoru zobrazována přesná poloha putujících na mapě.

Trasa Putování 2017

DEN START CÍL BESEDA DÉLKA ETAPY v km
1. 4.   Chomutov Chomutov  -
2. 4. Chomutov Kadaň Kadaň  25
3. 4. Kadaň Stráž nad Ohří Klášterec nad Ohří  26
4. 4. Stráž nad Ohří Karlovy Vary Karlovy Vary  27
5. 4. Karlovy Vary Sokolov Sokolov  26
6. 4. Sokolov Františkovy lázně    30
7. 4. Františkovy lázně  22
8. 4. Františkovy lázně Cheb Cheb  8
9. 4. Cheb Lázně Kynžvart    27
10. 4. Lázně Kynžvart Mariánské lázně Mariánské lázně  10
11. 4. Mariánské lázně Konstantinovy lázně    30
12. 4. Konstantinovy lázně Stříbro    20
13. 4. Stříbro Plzeň Plzeň  35

 Lidé na spektru autismu: chcete-li se stát alespoň na den jedním z putujících, ujít nejméně jednu etapu a podílet se aktivně na besedách, pište prosím už nyní na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., do předmětu zprávy napište "Putování 2017". Budeme Vás zpětně kontaktovat a podělíme se o veškeré detaily. Nezapomeňte prosím uvést ve zprávě své telefonní číslo.

Přesná místa a časy startů, přírodních pramenů a besed uveřejníme v příštím článku.

Tisková zpráva je k dispozici zde.

Pokud vás zajímá celá historie Putování, podívejte se na tyto články:

Kalendář akcí