Podpořte naší činnost - klikněte sem.Putování - co znamená být putujícím?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)

V návaznosti na výzvu k účasti na Putování 2018 se ptáte, jaká vlastně je role putujícího, proto tento článek, ve které se zájemci formou virtuálního rozhovoru dozvědí vše, co je může zajímat - co se od putujícího čeká, jakou obdrží podporu atd.

Co se po mě jako putujícím chce?

Z praktického hlediska je Tvým primárním úkolem putujícího především absolvovat pěšky etapy, na které se přihlásíš (tedy jeden či více dní po sobě). Etapy jsou navrženy tak, aby vedly spíše pěknou přírodou než po silnici, takže se vlastně jedná o sérii výletů ;-). Jednotlivé etapy se liší především délkou, zatím nejkratší měla 8 km, pokud pomineme odpočinkové dny, které mají 0 km ;-).
Nejdelší letošní má 35 km, nicméně je vždy na dohodě putujících a terénní produkce, jak se např. prostřídají apod., takže stále někdo ponese tracker (sledovací zařízení, díky kterému mohou všichni sledovat na našich stránkách, kudy právě putující jdou (tracker občas ztratí signál, ale nestává se to moc často).

V některých cílových městech či obcích pak je večer uspořádána beseda. Té se mohou účastnit i další hosté jako místní organizace, speciální hosté apod, beseda je určená pro každého, kdo přijde. Jsou to velmi příjemná povídání, protože na besedy chodí jen takoví návštěvníci, které to opravdu zajímá, často mají někoho blízkého na spektru nebo jsou to pedagogové, psychologové a další odborníci. Na každé besedě je vždy pořítomen někdo z týmu, kdo má s besedami zkušenosti a je schopen povídání "utáhnout" moderátorsky - buď je to některý putující, nebo člen týmu terénní produkce.

 

Co je to ta "terénní produkce"?

Terénní produkce je malý tým lidí, kteří se starají o všechno potřebné - zajišťují ubytování a snídaně, organizují besedy a převážejí putující nebo hosty podle potřeby. Je to Tvůj servisní tým, na který se můžeš spolehnout a pečuje o Tvé potřeby.

 

Převážejí putující?? Ti snad chodí jen pěšky, když jsou putující ...

Někdy se beseda koná v jiné obci než cílové - potom produkce putující dopraví tam a zpátky na nocleh, také nocleh může být někde mimo cílovou obec. Kromě toho produkce může nového putujícího dovézt např. z nádraží na start nebo naopak odveze na nádraží toho, kdo ten den končí. Kromě toho může samozřejmě dojít k různým příhodám: problém s vybavením, bolavá noha nebo se ukáže, že by putující nestihli dojít do cíle včas, aby se před besedou mohli ještě vysprchovat a chvíli si odpočinout - potom je produkce raději kousek popoveze, než by návštěvníci besedy na ně čekali - to se ale nestává, pokud nedošlo k nějakým komplikacím. A kromě toho putující může mít jiné požadavky - dojde mu voda nebo potřebuje něco jiného; pak stačí zavolat a produkce přijede a vyřeší to.

 

Ale já nebudu moci asi produkci volat, mám málo ktreditu na mobilu ...

To nevadí - jeden z putujících má vždy mobil, na kterém je zajištěný kredit i internet a kdyby nebyl signál (už se to taky párkrát stalo), lze použít vysílačku, kterou mají putující sebou.

 

 A to ubytování si musím platit sám/sama? Já nemám moc peněz.

Samozřejmě že ne - ubytování a dopravu hradí Adventor, stejně tak snídaně, vodu na cestu a potravinové výživové doplňky.

 

To jako putující celou dobu jen jedí nějaké tyčinky?

 

Ale ne - normálně se cestou stravují tak, jak jsou zvyklí a schovávají si účtenky. Ne na loterii ;-), ale aby jim je produkce proplatila. Výživové doplňky jsou spíš pro případ potřeby - pokud někomu docházejí síly.

 

No to se může stát - když potáhnu všechny svoje věci.

 

To určitě nehrozí, protože produkce vozí věci putujících autem a putující sebou mají jen to, co potřebují na cestu plus nějaké další věci - především pláštěnky, vodu a nějaké občerstvení.

 

A proč bych to měl vlastně dělat, jaký to má smysl?

 

To je prosté, drahý Watsone ;-): osvěta. Většina lidí uvidí opravdového živého člověka na spektru autismu poprvé v životě a to jim vyvrátí klišé o tom, že dospělý autista vypadá jako Rainman. Lidé také dostávají placky, letáčky, mohou se podívat na nějaké obrázky od umělců na spektru a tak. Někdy se podaří, že putující doprovází kousek cesty i víc místních lidí, někdy i celé třídy dětí, Putující tam mezi nimi panuje jako Krakonoš ;-) a vede všechny svou cestou.

 

To zní docela zajímavě - jak se stanu putujícím?

 

Stačí se podívat na článek se seznamem etap ročníku (je to na https://www.adventor.org/putování-2018 pokud je řeč o roku 2018), vyber si "své" etapy. Připomínáme, že zmíněná podpora (ubytování, strava, doprava atd) je určená jen lidem na spektru - ostatní se určitě můžou přidat a máme radost na každého, kdo se chce účastnit, ale náklady si hradí sám. Napiš tedy na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (pokud jde o rok 2018)kde napíšeš vybrané etapy (kdy a kde se připojíš a kdy a kde končíš), celé jméno a telefon. My se Ti ozveme a domluvíme se na detailech. Ale je třeba se ozvat co nejdříve, aby produkce stihla všechno zařídit. Těšíme se na nové posily!

 

Kalendář akcí

Listopad 2019
po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30