Komunitní pobyt v Chorvatsku

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)

Léto se s námi definitivně rozloučilo, ale nás ještě hřejí vzpomínky z našeho prvního čistě komunitního pobytového výletu do Chorvatska. Jak se dočtete níže a uvidíte ve fotogalerii, opravdu jsme si to všichni užili. Výlet to byl skutečně aktivní - potápěli jsme se, lezli po horách, obdivovali krásy přírodních parků, ale i tajemných uliček přímořských měst a městeček. Unavená těla jsme občas nechali spočinout na rozehřátých oblázcích a naslouchali mořské hudbě. Někdy nás z hibernace vytrhlo nečekané osvěžení, to když se v těsné blízkosti oklepal náš stále se koupající čtyřnohý doprovod Barney - budoucí psí terapeut. Tak čtěte dále a nechte se představami unést do stínu olivovníku, naslouchejte šumění moře, popovídejte si s racky a olízněte si rty - slané že?

Nastupovat, zavelel náš vedoucí výletu. Všichni jsme se usadili na místa, dle

DSC01240 
 Ford Tourneo je dobrý partner na cesty

předem stanoveného zasedacího pořádku a že se nám sedělo opravdu pohodlně. Na cestu nám byl zapůjčen 8 místný Ford Tourneo Custom od společnosti Ford Kačmáček. Důležitým podporovatelem a sponzorem pobytu byl Tomáš Brychta, kterému tímto velice děkujeme.

 

Cestu jsme si zpříjemňovali různě: hudbou, čtením, spánkem, obdivováním ubíhající krajiny nebo i takto:

DSC00360 
 Upír, jemuž nevadí denní světlo

 

 

 

 

Po příjezdu jsme si rozdělili pokoje, rychle vybalili (Rozdělila bych zúčastněné na dvě skupiny: srovnávače/třídiče a bordeláře se smyslem orientace v chaosu.) a vyrazili otestovat tamní gastronomii. "Byl jsem spokojen i s jídlem v restauracích. Nejlepší byla poslední večeře (krevety). Dobrá byla i pleskavice, čevabčiči a kalamáry. Rád jsem si dával i zmrzlinu a kroasány k snídani." Hodnocení Lukáše, který opravdu nepatří do kategorie "sním, co mi dají", hovoří jasně - Chorvati prostě vařit umí!

Protože většina z nás potřebuje jistou míru rutiny, předvídavosti a vyváženosti, rozdělili jsme náš 11 dnů dlouhý pobyt střídavě po dnech na lenošení u moře a poznávací výlety. Větší část opravdu lenošila, zbylá ale měla problém setrvat v pasivním nicnedělání a tak pobíhala po břehu, potápěla se a plavala v poněkud chladnější vodě do zmodrání, přerovnávala kamínky nebo je rovnou sypala přímo na sebe a z moře vytahovala různorodé živé i neživé podivnosti.

 DSC00512
 Výlet do Zadaru

"V Chorvatsku se mi moc líbilo. Koupal jsem se v moři, viděl jsem krásné ryby, korálové útesy a kraba. Vyzkoušel jsem masku na potápění, kterou jsem si koupil v Zadaru." Lukáš

"Pláž byla vždy z větší části prázdná, takže krom příjemného vánku se slaným nádechem dokreslovalo atmosféru šplouchání drobných vlnek a vzdálené zvuky motorových plavidel. Všichni jsme si chvíle lenošení prokládali vodními radovánkami a zejména šnorchlováním, z této aktivity jsem byl opravdu vnitřně nadšený, a netušil jsem, jak může být potápění se šnorchlem záživná věc. Odpolední slunce prosvětlovalo plytké vody zálivu a na dně se mihotaly odlesky vlnek, už jen to stálo zato. Dno bylo poseto bezpočtem různých starých mušlí, škeblí a vápenatých struktur a bylo poměrně obtížné najít kousek, který by stál za úlovek, pro ty hodnotnější jsem se potápěl mezi korály a dále od břehu." Vojta

 DSC00681
 Lukáš objevil kouzlo šnorchlování

 

Protože naše skupina byla nesourodá i co se týče turistických preferencí příroda/město, rozdělili jsme dny výletní spravedlivě půl na půl - dva do národních parků Paklenica a Krka a dva do měst s historickým jádrem Zadar a Pag.

"Plážové dny se s bezchybnou pravidelností střídaly s výlety do blízkého i méně blízkého okolí, ten první byl do Zadaru, nedalekého historického města s pozůstatky architektury starého Říma,  kde jsme poobědvali a věnovali se obvyklým turistickým činnostem jako loudání se se zmrzlinou v ruce a focení  či nakukování do obchůdku, občasně i nakupování. Další výlet byl do městečka Pag na stejnojmenném ostrově, tam opět proběhl oběd i zmrzlinová tečka, a procházení se kolem přístavu a kávový dýchánek, zde bylo o poznání méně turistů než v Zadaru, to je možná důvod proč se mi to v Pagu líbilo více,  zdejší uzoučké liduprázdnější uličky vytvářely osobitého ducha místa." Vojta

 

DSC00422 
 Národní park Velika Paklenica

 

Velký obdiv patří Lukášovi, který i přes své zrakové a tělesné znevýhodnění skvěle zvládl celodenní pochod do NP Paklenica a že na několika úsecích byla cesta po kluzkých balvanech náročná i pro zbytek výpravy. Při výhledech na tyčící se skály se zajímavými lezeckými cestami s povzdechem zalitovala dlouhodobá členka našeho lezeckého oddílu Veronika, že si nevzala lezečky, lano a sedák. Konečně by zkusila  pořádný přírodní terén.

DSC00846 
 Horská chata Ivančev dom 570 mnm

 

 

 

 

"Posledním výletem byla návštěva dalšího Národního Parku, ten se nacházel na řece Krka, do parku nás přivezla loď z nedalekého městečka Skradin, osobně bych byl  uspokojen i kdyby se výlet sestával pouze z této plavby, ukořistil jsem místo hned na přídi takže jsem tolik nevnímal davy lidí tísnících se na plavidle a mohl si užívat plavbu nahnutý přes příď a sledujíce okolní svahy a řeku. Po přiražení lodi už mi začínalo být jasné, proč je všude tolik lidí, podívaná stála za to, řeku zde utvářelo množství vodopádů a kaskádovitých jezírek kolem kterých vedly dřevěné chodníčky. Voda tu různě obtékala i stavby, které tu povůdně sloužily jako mlýny, u jedné takové jsme zakotvili na oběd. Nakonec jsme se i vykoupali v řece dole pod vodopádem, voda sice nebyla tak teplá jako ta v moři, ale byla čistá a osvěžující." Vojta

DSC01266
 Skutečný živý krab :)

 

Loučení s mořem a návrat domů byl pro některé snadný "Bylo to tu fajn, ale je tady na mě moc přírody a málo města." komentovala odjezd Veronika. Jiným se odjíždělo těžce se slzami v očích. Rychle jsme ještě nakoupili dobroty pro naše rodiny a přátele, pohledem se rozloučili s mořem a s přáním "za rok znovu" vyrazili směr Praha.

DSC01157 
 Cesta lodí do NP Krka

Ještě jednou děkujeme sponzorům a partnerům našeho prvního komunitního pobytu v zahraničí. A jak mi nedávno napsal Lukáš     "V Chorvatsku se mi moc líbilo, rád na to vzpomínám. Až se uvidíme, budeme vše rekapitulovat."

 

 

 

 

 

 

DSC00458 DSC01269
DSC00729 DSC01093
DSC01198 DSC01224