Podpořte naší činnost - klikněte sem.2CETVĚT/Oční kontakt: Ellen

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Dnes nabízíme „zahraniční“ příspěvek od velmi zajímavé ženy ze Slovenska jménem Ellen. Jelikož mám tu čest ji znát osobně, rád bych řekl, že si velmi vážím jejích názorů a postojů (a kdyby nebydlela na Slovensku, okamžitě bych jí nabídl funkci poradce v Adventoru), protože kdykoli se Ellen vyjádřuje k čemukoli, můžete si být jisti, že to bude mít nejen -jak říkají neurotypici - hlavu a patu, ale i druhou patu, obě nohy a ruce a samozřejmě i tělo ;-)

V rôznej odbornej literatúre sa uvádza, že jedným zo znakov AS (Aspergerovho syndrómu) je aj nižšia frekvencia očných kontaktov u jedinca s AS, než u ostaných ľudí. S tým súhlasím, ale nikde som sa nenašla vysvetlenie prečo je tomu tak. Preto si dovolím podeliť sa s vami o osobný názor a dôvod, prečo nemám rada očné kontakty s ostatnými ľuďmi ja.

INTIMITA - v prvom rade považujem očný kontakt za príliš intímny. Predstavte si, že by ste každého človeka, ktorého stretnete alebo sa s ním rozprávate, mali bozkávať. Pretože sa to patrí. Alebo preto, že to robí každý. Pripadá vám to absurdné, či dokonca nepríjemné? Tak nejako vnímam očný kontakt aj ja. Preto čím cudzejší človek, tým silnejšie nutkanie odvracať zrak a naopak, čím bližší (bezpečnejší) človek, tým je moja ochota k očnému kontaktu väčšia.

PRECITLIVENOSŤ - počuli ste niekedy výrazy ako „pichľavé oči“, „tvrdý pohľad“, či „pohladenie očami“? Pre iných fráza, pre mňa realita. Pohľad do očí u mňa vyvoláva niekedy príjemné pocity a inokedy ma to takmer fyzicky bolí.

Nikdy dopredu neviem čo môžem očakávať. Preto radšej najprv skúšam opatrné pohľady, aby som „preskúmala terén“ než usúdim, že je dosť bezpečné sa druhému začať pozerať do očí.

OBRAZOTVORNOSŤ - k porozumeniu hovoreného je niekedy nevyhnutné preložiť reč do „obrazov“. Tieto „obrazy“ sú niekedy tak zložité (schémy, systémy), alebo bežia tak rýchlo (ako film), že je veľmi ťažké udržiavať očný kontakt a zároveň udržať v celku aj daný obraz v hlave. Vyrušenie potom znamená rozpad celého obrazu a tým aj stratu nite rozhovoru. Stáva sa však, že AS na druhého niekedy doslova „civie“. U mňa to znamená záujem a prejav dôvery.

 

Ellen (42), Aspergerův syndrom

Kalendář akcí

Listopad 2019
po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30