Podpořte naší činnost - klikněte sem.2CETVĚT/Oční kontakt: Dominik Sand

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (2 hlasů)

Dnes vám přinášíme další zajímavý příspěvek ze soutěže 2CETVĚT. Poměrně často slýchám, že autisté s ohledem na to, jak chápou svět, bývají striktní materialisté, tedy neduchovního založení. Osobně se domnívám, že to není pravda a spíše je tento názor důkazem toho, jak málo neurotypičtí lidé rozumějí tomu, jaké je autistické vnímání světa. Následující příspěvek je toho výmluvným důkazem.

 

Okna do duše? A kde jsou dveře?

Oční kontakt prý obohacuje komunikaci o rozměr, bez něhož se neurotypičtí lidé cítí nesví, hovoří úsečněji a jsou více nejistí. Můj názor je, že oční kontakt je víceméně nadbytečný. Vždy, když se podívám do očí většiny lidí, cítím znepokojení.

Pohledy do očí bolí. Bývají v nich emoce, očekávání a chtění. Jak skličující pocity. Také protějšek hledí do mých očí a měl by vidět jednoduchou mysl, vyrovnanou, vyprázdněnou od žádostí, plnou klidu a míru. Místo toho z mých očí čte smutek a úzkost. Zmatek z těžko dodržovaných pravidel společenského chování nebo i otupělost a strnulost z potravinových energií. Nestydím se dívat druhému do očí, ale z daných důvodů oční kontakt zvládám udržet jen někdy a na pár vteřin.

Kdo má čistou mysl oproštěnou od zbytečností, jsou tu pro něj jiné neverbální kanály než oči. Místo očního kontaktu si můžeme náladu druhého dokonce jen uvědomit skrz éter společného Vědomí. Autisté jsou schopni vycítit tímto způsobem mnoho z toho, k čemu ostatní potřebují oční kontakt.

Vždyť někteří lidé se dnes umí tvářit tak, že není možné z jejich zraku cokoli vyčíst. Psychologické návody napoví kam záměrně pohybovat zrakem podle toho, jaký dojem chceme vyvolat. Totéž s ostatní řečí těla. Jakou autenticitu má pak oční kontakt?

Mám zkušenosti, že při hovoru s lidmi s autismem nevadí absence mimiky. Naše mysli si v ideálním případě vystačí s čistým srdcem a slovy. Nepotřebujeme v očích číst to, co si můžeme říct a vycítit.

Dominik Sand (38 let)

 

Kalendář akcí

Leden 2020
po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31