Podpořte naší činnost - klikněte sem.Seriálová novinka, která mě zaujala

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)
Filmový plakát 
 zdroj: čsfd

Jak si představíte vyobrazení lidí na spektru ve filmu/seriálu?

Já mám pocit, že většinou jde o muže, kteří jsou buď savanti s nějakou úžasnou schopností nebo mají zájmy poněkud stereotypně spojované s autisty. A právě proto mě zaujal nový americký seriál Everything's Gonna Be Okay, který pro změnu přináší další ženskou postavu a navíc v žánru komedie, i když přesnější označení by bylo spíše dramedie. 

Seriál napsal australský komik a herec Josh Thomas. Měl premiéru letos na kanálu Freeform a zatím má 10 epizod. Nenechte se zmást, že Freeform vlastní Walt Disney Television, otevřeně se celou sérii mluví o sexu a jiných tématech. Sám jej vnímám především jako queer seriál.

Děj se točí okolo Nicholase (Josh Thomas), mladého neurotického gaye, který chodí s Alexem (Adam Faison). Po smrti otce se ujme péče o své dvě mladší nevlastní sestry, co by se tak mohlo stát? Má to ovšem háček, sám se tak trochu chová lehkomyslně, chaoticky a nedospěle. Být vážný mu moc nejde, chce být zábavný.

Nejmladší ze sourozenců je Genevieve (Maeve Press) a občas působí jako ta nejvíc rozumná, i když se někdy nechává strhnout svou poněkud manipulativní kamarádkou. Druhou sestrou je Matilda (Kayla Cromer), sedmnáctiletá autistka, která řeší svou vynořující se sexualitu. 

Matilda není vykreslena ani jako přítěž nebo abychom snad některou z postav litovali, jak to má těžký. I když vznikají humorné situace díky její přímočaré povaze, je to vytvořené tak, že to není postavené na zesměšňování postavy. Třeba když přemluví bratrova přítele Alexe, aby se s ní opil, protože si to potřebuje vyzkoušet, aby byla připravena, což nakonec vyžaduje i společné zvracení, o které se musí Alex pokusit, i když se mu nechce - slib je slib. 

Je sebevědomá a nedozvíme se o ní jen samé nedostatky nebo samý talent, ukážou nám obojí. Milým překvapením je to, že herečka, která postavu Matildy ztvárnila, je sama na spektru. A stejně tak Lilian Carrier, která hraje její autistickou kamarádku Dreu. Původně se Lilian ucházela o roli Matildy, nakonec však byla vytvořena nová postava pro ni i jejího asistenčního psa, který ji doprovází také v seriálu. 

Přístup k volbě takového obsazení je přinejmenším pro pár lidí velkým lákadlem, proč na seriál kouknout. Možná je to právě tím, že Josh Thomas sám jako gay vnímá roli, jakou pro LGBT komunitu má přítomnost pozitivní queer reprezentace v kinematografii. Zároveň mít takové osoby přítomny v procesu vytváření seriálu může pomoc vytvářet více autentičtější a diverzní příběhy a ztvárnění. Jednou z takových konzultantek ohledně autismu byla i zmíněná Lilien Carrier. 

Pro někoho může být negativem chaotičnost děje (kromě chaotičnosti samotné postavy Nicholase) a také průměrná délka epizody (kromě té první) okolo 20 minut. To je kratší čas oproti mnohým seriálům, kde jde o 30-45 minut, a není tedy moc prostoru některé situace pozvolna rozebírat v průběhu série, musí se vmáčknout do kratšího dějového úseku.

Doufám, že se v budoucnosti dočkáme více seriálů, kde se budou snažit autistické postavy konzultovat a šít na míru hercům na spektru, mohlo by to přinést větší pestrost příběhů.

https://www.youtube.com/watch?v=NHdmcU2vmMQ

 

autor článku: Gilbert

Kalendář akcí

Listopad 2020
po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30