Podpořte naší činnost - klikněte sem.2CETVĚT o autismu aneb „Konečně jim to řeknu“

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (2 hlasů)

Svět, který sdílíme, pro své udržení a rozvoj nutně potřebuje (kromě základních životních potřeb) také jednu zásadní funkci: dorozumívání. Nejen lidé a zvířata, ale i rostliny a dokonce i jednotlivé buňky si spolu neustále povídají a dovedou to hned několika způsoby; bez komunikace by nefungovalo nic, protože vše spolu nějak souvisí a na tom, co udělá nebo neudělá jedna entita, závisí mnoho jiných entit.

Tato idea se stala základem projektu 2CETVĚT (čti dvacet vět), který Vám tímto představujeme. Současný styl života na nás všechny neustále hrne velké množství nových informací a mnozí lidé se tomu brání tak, že se druhých méně ptají a místo toho se domnívají, protože to věci naoko zjednoduší a urychlí. A protože lidé nezřídka chybují, jestliže jejich jednání řídí domněnky, chceme tomu napomoci tak, že klademe otázky a shromažďujeme k nim samozřejmě také odpovědi. Tímto tedy oslovujeme každého z Vás, kdo cítí, že ke  konkrétnímu aktuálně vyhlášenému tématu má co říci, abyste pomohli odpovědět na otázky, které by měly být položeny.

2cetvet-p-midProjekt je primárně určen pro osoby s autismem resp. neurodiverzní, aby tak tito lidé dostali prostor vyjádřit se k problémům, na které se jich nikdo neptá, ačkoli se jedná většinou o JEJICH problémy. Nenechte se tím však zaplašit - pokud cítíte potřebu se k tématu vyjádřit, prostě to udělejte, přestože se mezi Aspergery, vysocefunkční autisty či obecně neurodiverzní osoby nepočítáte.
Chcete-li se tedy zúčastnit projektu 2CETVĚT, napište k vyhlášenému tématu (viz dále) text o délce dvaceti vět - co si o tématu myslíte, jak chápete postoje ostatních k tématu a podobně; obsah je zcela na vás, nic není špatně. Nezáleží na tom, jak dlouhé věty budou; pokud máte pocit, že dvacet vět je víc, než byste dokázali napsat, napište prostě méně (anebo více), jen vězte, že texty, které vyhoví této základní podmínce, mohou být upřednostněny.

Upřednostněny proč? Protože vybrané příspěvky budou zveřejňovány a tak je šance, že se Vaše odpovědi dostanou až k rukám těch, kdo mají pokládat ony otázky. Tím se vracíme k podtitulu "Konečně jim to řeknu!" - takhle totiž reagoval jeden Asperger (navštěvující druhý stupeň základní školy), když jsme mu nabídli účast v pilotní fázi projektu.

 

Takže: jak se zúčastnit?

 • Napiš text na zadané téma - pokud možno o délce dvaceti vět.
 • Na konec textu připiš:
  • celé jméno (nepřeješ-li si, nebude zveřejněno)
  • město - bydliště (nepřeješ-li si, nebude zveřejněno)
  • pohlaví
  • věk
  • Pokud si nepřeješ zveřejňovat své jméno, napiš také pseudonym (přezdívku)
  • Něco o sobě - rozsah je zcela na Tobě, ale nemusí to být žádný román, třeba aspoň věta "Studuji tam-a-tam" nebo tak.
  • Zda se počítáš mezi neurodiverzní a proč.
 • Text pošli na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Uzávěrka celého projektu není zatím stanovena, ale každé vyhlášené téma má svou uzávěrku, tedy datum, do kterého jsou přijímány. Můžete posílat práce i po uzávěrce, ale ty už se nemohou ucházet o speciální cenu. Jako motivace bude totiž připravena jedna lahůdka - z došlých příspěvků bude vybrán ten, jehož autor obdrží jako odměnu za své literární úsilí opravdu luxusnídřevěné psací náčiní, které nelze nijak jinak získat. Vězte, že nejde o žádný husí brk, ale opravdu nádherný a zároveň pohodlný nástroj - s něčím takovým napsat ten světový bestseller bude hračka, stačí jen ho přidržet na papíru . Byli bychom určitější, ale stále ještě probíhá výběr konkrétního modelu a je to horší než prezidentské volby. Už teď to ale výherci závidíme.

 

Aktuální téma: Oční kontakt

Uzávěrka tématu: 31. 1. 2014 na přání autorů prodlouženo do 28. 2. 2014

 

Jak vnímáš oční kontakt jako takový, jak hodnotíš potřebu druhých oční kontakt navazovat, co si o něm myslíš obecně atd. Obsah je zcela na Tobě, nic není špatně ...

Zatím došlé příspěvky vypadají skvěle - už se nemůžeme dočkat, až se o ně podělíme s ostatními. Bohužel dokud téma běží, nemůžeme je zveřejňovat, ale o to víc se samozřejmě těšíme na další! A jak už jsme řekli - pokud budete chtít přispět k tématu po uzávěrce, klidně to udělejte; příspěvek sice v daném tématu už nebude zařazen do soutěže, ale každopádně může přinést užitek.

 Veškeré informace o projektu 2CETVĚT jakož i jednotlivé příspěvky budou zveřejňovány na adrese http://www.adventor.org/clanky/napsali-autiste/2cetvet. Pokud nechcete přijít o další dění, doporučujeme přihlásit se k odběru novinek!

Kalendář akcí