Podpořte naší činnost - klikněte sem.Obdarovali jsme prezidentku Jižní Koreje Pak Kun-hje

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)
Denis 2014
Denis Szalbot po
návratu z Jižní Koreje
© Adventor

 

 V roce 2014 jsme vyslali našeho klienta Denise Szalbota - dnes 13letého geniálního pianistu s Aspergerovým syndromem - do daleké Jižní Koreje na Mezinárodní hudební a umělecký festival v Peyongchangu. Denis tam zazářil a vrátil se ověnčen poctami. 

 anthony michael
Anthony Michael - © Adventor

Pro Denise to byla především unikátní zkušenost přesahující všechno, co do té doby zažil. Po náročné a velmi dlouhé cestě, když jsme vyšli do příletové haly letiště v Seoulu, se Denis rozhlédl po tom gigantickém hemžení a řekl: „Tak pořád nevím, jestli se mi to jen nezdá, ale asi jsem opravdu v Koreji ...“

Nejspíš měla občas podobný dojem snu i Jižní Korea, kde byl Denis v obrovské konkurenci z celé Asie jedním ze tří špičkových pianistů, kteří na festivalu zazářili, navíc poutal pozornost jako nejvzdálenější účastník.

nguyen vinh
Nguyen Vinh - © Adventor

Nevidomý, ale stále usměvavý Anthony Michael z Malajsie byl na svůj věk vynikající, ale přeci jen nezasvítil tak, jako Denis a Nguyen Vinh z Vietnamu byl zase jednoznačně lepší, ale také hraje na piáno od 6 let, zatímco Denis měl loni za sebou teprve tři roky nad černobílými klávesami a v té době ještě prakticky neuměl noty a přesto podával úžasné výkony. Proto nakonec právem stanul v jejich čele.

 

 Je třeba říci, že Special Music and Art Festival Peyongchang 2014, nebyl vysloveně soutěžní událostí, protože byl určen pro mladé lidi se zdravotním postižením a nebylo by fér srovnávat jejich výkony bez ohledu na druh jejich postižení, ale organizační tým festivalu přesto potřeboval vyzdvihnout výjimečné výkony a tak pět nejlepších účastníků festivalu slavnostně dekoroval na finálním večeru festivalu.

Účast na festivalu, ke které přispěla i záštita Velvyslanectví ČR osobou Jany Chaloupkové, Denisovi velmi pomohla - nejenže si přivezl ocenění, která zvedla jeho prestiž a usnadnila mu další budování kariéry špičkového pianisty, ale také zjistil, že jeho hra na piáno obstojí i v konkurenci velké části světa, jakou Asie nepochybně je.

To všechno je loňská historie, ale ta v našich pamětích ožila, když jsme se dozvěděli, že prezidentka Jižní Koreje Pak Kun-hje se chystá navštívit Českou Republiku v rámci rozšiřování česko-korejské obchodní a průmyslové spolupráce. Nakonec jsme se domluvili, že Denis dostane touženou příležitost poděkovat paní prezidentce za to, co pro něj volně řečeno Jižní Korea udělala tím, že mu dala příležitost se zúčastnit festivalu.

Dar1
Denis přednáší řeč. Zdroj: Úřad vlády ČR

Proto jsme poprosili Petru Bobalovou, jejíž obrázky tak rádi vystavujeme na našich i partnerských akcích, aby namalovala obraz speciálně pro paní prezidentku. Ta se toho zhostila velmi kreativně a výsledkem je velmi hluboký obraz sněžné sovy. Společně jsme k obrazu zformulovali darovací řeč a ve čtvrtek 3. 12. 2015 jsme se setkali za přítomnosti médií s prezidentkou Pak Kun-hje v doprovodu s premiérem B. Sobotkou. Tam Denis přednesl darovací řeč Péti Bobalové a protože je nadaný i jazykově, přednesl tuto řeč v korejštině:

Drahá paní prezidentko,
velice si vážím toho, že se mi dostalo té cti pracovat na daru pro tak skvělou osobnost, jakou jste Vy. Organizace Adventor mi tím svěřila obrovskou odpovědnost a dlouho jsem přemýšlela, jak vyjádřit to, jak moudře pečujete o Vaší zemi s důrazem na životaschopnost, péči i kreativitu.

Nakonec jsem se rozhodla pro sněžnou sovu, která symbolizuje moudrost, jemnost a ochranu. Je silná a vznešená, čistá v úmyslech a pevná v cílech. Vyhlíží křehce a citlivě, ale vidí vše, co je nutné pro ochranu jejího stromu. Zimní vítr od severu přináší mrazivý sníh, ale sova dobře ví, že každá zima je následována jarem a pak pokvetou nejen jižní větve, ale i severní, protože všechny větve toho stromu vyrůstají ze stejných kořenů.

Dar2
Předání daru. Zdroj: Úrad vlády ČR

Drahá paní prezidentko, moc si Vás vážím a přeji Vám, aby jaro přišlo co nejdříve a všechny květy se radovaly.

 

Prezidentka Pak byla dárkem velmi potěšena a také Denisovi řekla:

Mám obrovskou radost, že Tě návštěva naší země tak inspirovala. Jsi mladý muž s velkým odhodláním a já pevně věřím ve Tvůj úspěch“.

 

 

Další informace:

 

Kalendář akcí

Únor 2020
po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29