Podpořte naší činnost - klikněte sem.Úplně normální autistický film

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)

Asi jen málokdo ještě nezaznamenal, že právě probíhá 51. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Byli jsme tam v sobotu 2. 7. 2016 také, protože tam byl uveden ve světové premiéře celovečerní dokument režiséra Miroslava Janka s názvem Normální autistický film. Už dlouho před začátkem promítání bylo zřejmé, že o film bude zájem, protože prostory před sálem byly plné lidí čekajících, až se dveře otevřou a budou moci vejít s použitím festivalového pasu ...

plakat1

Tento film je pro nás zajímavý nejen proto, že se týká autismu a že Miroslav Janek je vynikající režisér, který umí zprostředkovat pohled na jakékoli téma velmi vnitřním způsobem, kterým opakovaně dokazuje, že dokumentární film rozhodně patří mezi žánry umělecké.

Pro Adventor je Normální autistický film svědectví velmi osobní, protože jsme byli celou dobu u toho a film tak přináší důvěrný pohled do života několika našich klientů a kamarádů, kteří zároveň všichni již byli hosty našeho pořadu Přicházíme v míru. Spolupráce s filmovým týmem byla zajímavá a tvůrčí, ale pro nás bylo velkým lákadlem především to, že film nabízí nezaujatý pohled na koncept neurodiverzity a podpoří tak podstatně naší osvětovou činnost. 

IMG 0002 
 Představení filmu a jeho tvůrců      © Adventor

 

Snaží se ukázat, proč je někdy problematický předpoklad, že každý autista bude nadšeně přijímat každou snahu o léčení autismu a proč autismus není vždy jen ponurý příběh zdravotního postižení, ale že zrovna tak autismus není zákonitě vstupenkou do spolku géniů.

 

Před promítáním režisér a kameraman Míra Janek uvedl, že je příjemně rozrušen, protože teprve veřejná projekce ukáže, jestli film píše, nebo jde o chcípáka. Reakce diváků během promítání nicméně mnohokrát potvrdily, že film rozhodně píše, ať už to znamená co chce emoticon wink.

 Debata, která se rozběhla po filmu, znovu potvrdila velký zájem. Na dotazy odpovídal Miroslav Janek a za protagonisty Lukáš Horn.

 IMG 0003
 Debata po promítání    © Adventor

 

Diskuze se kromě otázek, které na podobné debatě padnou vždy, točila hodně kolem toho, jestli film podává úplné a věrné svědectví o tom, jak autisté vidí svět. Miroslav Janek to shrnul do odpovědi, že ani on sám se to za dva roky, po které se film točil, nedozvěděl, ale že se opravdu snažil. Lukáš přiznal, že tiše doufal, že právě to film mimo jiné ukáže - že takové hledání obecné odpovědi nebere konce, protože ukazuje to, že autisté nejsou řada identických figurek, ale živé a unikátní bytosti. Oba dva tím vlastně nevědomky navázali na Attwoodovo „Pokud jste poznali jednoho Aspíka, znáte jednoho Aspíka, nikoli jak vypadá Aspergerův syndrom“.

 

Ještě zajímavější - a delší - debata následovala další den, které se účastnila také Kateřina Hornová - Lukášova maminka, producent Jan Macola, Matěj Němec za zvuk a za koprodukční Českou televizi kreativní ředitelka Alena Mullerová (záznam můžete vidět zde). Byla řeč nejen o tom, jak a proč film vznikal, ale také o tom, jak jsou vnímáni lidé s jakýmikoli odlišnostmi nebo proč Aspíci někdy dostávají

Beseda
Beseda: M. Janek, L. Horn, M. Němec, K. Hornová, J. Macola, A. Mullerová
© Česká televize

nálepku nepřizpůsobivých potížistů. Během povídání byl velmi aktivní také Lukáš, který obšírně odpovídal i na otázky, které nikdo nepoložil emoticon wink, každopádně se tam každý, koho film zaujal dozvěděl spoustu zajímavostí kolem filmu i kolem lidí, kteří se ve filmu objevují.

 Na samotný film si tedy ještě musíte počkat, podívejte se tedy alespoň na trailer jako malou ochutnávku.

 Na závěr nezbývá než zopakovat pozvánku producenta Jana Macoly: film se dostane do distribuce začátkem listopadu a budeme organizovat i speciální projekce s besedami, takže to jistě bude zajímavé - dáme včas vědět.

A k tomu ještě jednu pozvánku od nás: jak už jsme avizovali na červnovém dílu pořadu Přicházíme v míru, zářijový díl bude speciální, protože bude celý právě o filmu Normální autistický film. A tak 15. 9. 2016 uvidíte nejen režiséra a kameramana Miroslava Janka, ale i protagonisty filmu a bude to určitě skvělý večer!

Aktualizace 22. 7. 2016:

Ve středu 20. 7. proběhla v Kině pilotů speciální předpremiérová projekce. Zájem o film překonal veškerá očekávání - lidé zaplnili oba sálu kina do posledního místa a bylo nutno přistavit další židle. Po projekci proběhla krátká beseda s režisérem filmu Miroslavem Jankem, na kterou zůstala drtivá většina diváků, takže ve větším sále bylo chvíli opravdu hodně narváno, ale nikomu to nevadilo - všichni byli plní dojmů z filmu a tak atmosféra byla velmi přátelská.

Diváci této mimořádné projekce nás přesvědčili o tom, že film čeká opravdu zajímavá budoucnost. Máte se tedy v listopadu opravdu na co těšit. A pokud budete mít v září zálusk na ochutnávku, přijďte na Kampu - máme připravené speciální překvapení emoticon smile

Aktualizace 3. 11. 2016:

Dodatek: Kampa byla opravdu skvělá, pokud jste nedorazili, litujte emoticon smile, nezbývá než abyste shlédli alespoň záznam. Můžete si též přečíst další článek o novinkách filmu.

Kalendář akcí

Září 2019
po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30