Podpořte naší činnost - klikněte sem.Personál letadla nutil autistku vypnout komunikátor

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

 Autistická dívka, o které je řeč, se jmenuje Carly Fleischmann a trpí oromotorickou apraxií, takže její myšlenky jsou zcela jasné, ale pokud chce něco říci, cestou do úst se to „porouchá“. Proto je pro ní elektronický komunikátor naprosto nezbytná kompenzační pomůcka; s ohledem na obecně špatnou jemnou motoriku nemůže ani běžným způsobem psát (pouze jedním prstem), takže komunikátor s dotykovou obrazovkou, v tomto případě iPad (na fotografii dole), je pro ní prostě jediný způsob, jak se s okolím domluvit.

 

Vlevo Carlin bratr Mattew s Carly (uprostřed) a maminkou Tammy

Carlin bratr Mattew (vlevo) s Carly (uprostřed) a maminkou Tammy

 

K incidentu došlo, když se Carly vracela začátkem srpna letem společnosti American Airlines z Los Angeles domů do kanadského Toronta. Když si steward všiml, že má Carly na klíně zapnutý iPad, vyzval jí, aby ho vypnula a nechala po dobu vzletu vypnutý. Nastala absurdní situace, kdy Carly chtěla odpovědět jediným způsobem, který je jí dostupný – tedy komunikátorem, což steward považoval za provokaci. Naštěstí neletěla sama, vedle ní seděl její asistent a terapeut Howard Dalal, který rychle stewadrovi situaci vysvětlil s tím, že teď bude vše výřešeno a může se letět.

Nebylo vyřešeno nic, steward – snad že měl pocit, že by přiznal svou hloupost, kdyby ustoupil – trval na svém a dokonce prohlásil, že dokud dívka nevypne tu hračku (!), tak letadlo nikam nepoletí. Carly později písemně vysvětlovala pro ABC News: „Používám iPad tak, jako jiní třeba umělou končetinu, není to žádná hračka. Jsem bez iPadu bezmocná“.

Dalal k tomu dodává, že iPad v podstatě nahrazuje Carlin hlas, takže je pro ní naprosto zásadní, aby ho měla vždy po ruce a v provozu, „Kdyby se dostala do autistické krize, nemá jiný způsob, jak mi to včas říci.“. Vysvětluje, že nutit jí, aby iPad vypnula, je stejné, jako kdyby steward chtěl hluchoněmému přivázat ruce k sedadlu.

Společnost American Airlines k tomu řekla: „Naši stewardi jsou zodpovědní za dodržování pravidel stanovených Národním úřadem pro dopravu včetně úprav pro přepravu osob s postižením. Tato pravidla stejně jako federální bezpečnostní pokyny požadují, aby veškerá elektronická zařízení byla během startu a přistání vypnuta. Mrzí nás, že Carly nebo jiní cestující jsou tímto omezováni“. Jinými slovy: my máme svá nařízení, tak nám polibte šos.

airbus bluetooth small

Konkrétně v tomto případě roztržku vyřešil přivolaný pilot, který rozhodl, že Carly může mít svůj iPad zapnutý. Později v Torontu, když Dalal s pilotem roztržku probírali, řekl onen osvácený pilot, že to pravidlo je směšné a dokonce přiznal, že sami piloti během vzletu a přistání běžně iPady používají.

John Nance, letecký konzultant agentury ABC News, prohlásil, že „Neexistuje jakýkoli důkaz, pkerý by mohl potvdit, že jakékoli elektronické zařízení, přinesené legálně cestujícím do letadla, by mohlo jakkoli ovnivnit fungování letadla a ze všeho nejméně iPad v režimu letadlo“ – zmínka o „režimu letadlo“ je myšlena ironicky, ten to režim samozřejmě nesouvisí s letadly, ale se způsobem, jak se iPad nebo jiné mobilní zařízení připojuje k síti. „Otrocké prohlášení my jen posloucháme rozkazy je smutné a trestuhodné zároveň“.

Dalal nakonec měřil – provokativně na onom předmětném iPadu – dobu, po kterou by iPad musel být vypnutý, kdyby museli poslechnout púersonál letadla a po jakou dobu by Carly nemohla s nikým komunikovat. Výsledek: 50 minut. Podle terapeutových slov nikdy předtím podobné problémy neměli a to ani na letech American Airlines.

Carly Freischmannová mimo jiné ve své stížnosti letecké společnosti napsala: „Používám svůj iPad během instruktáže pasažérů pro doplňující otázky, používám svůj iPad při čekání na letadlo pro dotazy na informacích ohledně času odletu, používám svůj iPad v letadle, abych řekla posádce, že něco není v pořádku s mým sedadlem nebo bezpečnostním pásem … Jako aktivní cestující vás prosím, abyste změnili ono pravidlo, pokud jde o lidi s autismem a jinými speciálními potřebami

 

Celá historka nevyhnutelně připimíná píseň Ředitel autobusu od hudební skupiny postižených The Tap Tap Orchestra, jejímž základem je skutečná událost; pokud neznáte, doporučuji shlédnout. Výše popsaná historka každopádně dokazuje, že arogance sebestředných ubožáků je jev celosvětově rozšířený, ostatně každý druhý postižený by mohl zajisté vyprávět podobný příběh.

Carly by možná utěšilo, kdyby věděla, že v Evropě je toto nařízení uplatňováno pro celou dobu letu, že posádka letadla toleruje jeho porušování je věc jiná stejně jako to, že v bezpečnostních pokynech opravdu stojí "během startu a přistání", zatímco na instruktáži cestujících opravdu zaznívá "po celou dobu letu". Opravdu by mě zajímalo, jak by takový incident dopadl třeba na české vnitrostátní lince; jak znám poměry, tipuji, že autistka by ve správním řízení dostala pokutu 5 000,- Kč za svévolné narušování plynulosti letecké dopravy ;-)

 

 

Aktualizováno  30.8.2012

 

Jak se ukazuje, ta příhoda má pozoruhodný dopad. Dalo to asi takovou ránu, že byla slyšet až v americkém Federálním Leteckém Úřadu FAA. Ten totiž tento týden oznámil, že hodlá přezkoumat onu rádobybezpečnostní reguli. Jak napsal Bloomberg, úkolem FAA je rozlousknout letitý rozpor: jestli elektronická zařízení jsou opravdu tak nebezpečná, proč tato rizika nejsou posuzována způsobem odpovídajícím tomu, že možná ohrožují lidské životy? A pokud nejsou tak nebezpečná, proč s tím letecké společnosti vůbec obtěžují cestující? Vždyť podle několika studií toto pravidlo je naprosto běžně porušováno a když let zrovna neobsluhuje nějaký přehnaně všímavý steward, ani se to nikdo nedozví a nikoho to nezajímá.

Na studii se mají podílet výrobci mobilních technologií, výrobci letecké techniky, zástupci cestujících, pilotů a personálu, seběhne se tam kde kdo, když dostane zaplaceno. Vzhledem k tomu, že neexistují žádné důkazy o tom, že by cestující svou Nokií mohl byť jen zabránit letušce, aby si uvařila kávu, je jasné, jak to celé dopadne; FAA slibuje výsledky asi za půl roku. 

Osobně se domnívám, že to celé roztlačili právníci leteckých společností. Ti si nejspíš představili, kolik na jejich klientech Carly nebo jiný handicapovaný cestující vysoudí, když je bude žalovat pro omezování svobody projevu - a že v USA je máloco tak posvátné, orosili se a začali jednat s FAA.

 

Vtárá se mi "autocentrický" závěr: autistka, která pro své postižení ani nemůže mluvit, iniciovala změnu federálních vyhlášek USA ;-)

 

Zdroje: ABC News, Bloomberg

Kalendář akcí

Listopad 2019
po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30