Podpořte naší činnost - klikněte sem.Odmítá polykat sliny

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)

Dobrý den,
syn má diagnostikovanou poruchu autistického spektra - vysocefunkční dětský autismus v kombinaci s lehkou mentální retardací. Je mu sedm let a je integrován v klasické školce s asistentkou, letos má odklad školní docházky.

Poslední tři dny řešíme problém, se kterým si nevíme rady, chtěla bych vás proto poprosit o váš pohled na věc a požádat o radu. Syn se před třemi dny rozhodl, že nebude polykat sliny. Začalo to zřejmě lehkou nevolností, poslední dobou si v rodině předáváme virózu. Myslím si, že se mu neudělalo dobře a pálení žaludečních šťáv v krku mu bylo tak nepříjemné, že si to negativně spojil s polykáním slin. Jakékoliv vysvětlování se míjí účinkem, syn vše odkýve, odsouhlasí, ale stále plive sliny, zadržuje je v puse a odmítá je polykat. Pozitivní i negativní motivace nezabírají. Je teď velmi neklidný a trochu mluví z cesty. Začíná mít trochu problém i s jídlem a pitím. Už nevíme, co vyzkoušet, abychom mu pomohli, je vidět, že i jeho to trápí. Trochu ve mně sílí obavy o jeho zdraví.

Dobrý den,
to není typická situace a proto neexistuje nějaká typická rada – musel bych Vašeho syna poznat, abych mohl navrhnout konkrétní postupy. Rozhodně ale doporučuji téma polykání slin zcela opustit v tom smyslu, že by to snad byla nějaká vada – čím více budete se synem o tom mluvit a zároveň používat slova jako problém, špatně, musíš, nebudeš moct atd., tím více ho budete zabetonovávat v pozici nešťastníka, který je nucen nějak jednat (vlastně je jedno proč) a jako by nestačilo, jak je z toho zoufalý, ještě mu to všichni vyčítají, místo aby mu pomohli. Ostatně je dost možné, že jste celou situaci nechtě vyvolali nebo jí napomohli vy nějakou poznámkou o tom, že „se bacily přenášejí slinami“. Takže cokoli budete zkoušet, snažte se vyhnout tomu, abyste komunikovali přímo jmenovaný problém. Váš syn s velkou pravděpodobností i tak prokoukne cíl Vašich snah a v takovém případě je dost možné, že se sám dobrovolně stane „členem konspiračního týmu“ a i on bude předstírat, že neví, proč mu nabízíte to a to; bude to všechno ale fungovat jen tak dlouho, dokud to někdo nahlas nepopíše.

Pokud se Vám podaří dosáhnout nějakou strategií toho, že v určité situaci polkne sliny, tak nejhorší, co můžete udělat, je na to poukázat. To samozřejmě bude potřeba, ale až podstatně později – poté, co se synovi začne dařit zbavovat se stresu souvisejícího s tématem. Dejme tomu, že s ohledem na nachlazení mu koupíte nějaké pastilky (třeba šalvějové – děti je mají docela rády a obvykle pomáhají) a vysvětlíte mu, že se to nesmí sníst celé, ale musí se to cucat, aby se léčivou šalvějí postupně zničily bacily – jedině tak to funguje. Nepoužívejte ale slova „sliny“ či „polykat sliny“ apod.  – pokud je můj odhad situace správný, tak už ta slova v něm vyvolají stres a ten bude nepolykání slin upevňovat. Také mu vysvětlete, že musí hodně pít vodu, aby se bacily vyplavovaly – tedy aby pil málo, ale často, klidně na to můžete koupit nějakou minerálku, aby to mělo nějaké zdůvodnění.

Jinak u některých dětí s poruchou autistického spektra – zvláště u těch „méně funkčních“ – se objevuje v různých podobách plivání nebo slinění, ale to často nesouvisí s například zvýšeným sliněním osob s mentální retardací, obvykle jde spíše o stimulační chování. Každopádně se domnívám, že byste měli kontaktovat odborníka a do té doby omezit komentáře problému před Vaším synem; zároveň by bylo dobré vyhledat pomoc co nejdříve, protože čím déle bude situace trvat, tím více se bude u chlapce fixovat a o to pracnější. Můj komentář berte spíše jako názor, ne konkrétní návody: totiž čím více postupů vyzkoušíte sami, tím „méně munice zbude“ na odborníka, který Vám pomůže situaci řešit – on potom některé postupy nebude moci použít nebo budou neúčinné, protože chlapec už na ně bude mít vytvořenou reakci.

Držím palce, ať najdete řešení.

Kalendář akcí

Květen 2018
po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
26
27
28
30