Podpořte naší činnost - klikněte sem.Putování 2019

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)

Putování 2019 je úspěšně za námi. Co jsme pří šíření osvěty o autismu ve Východočeském kraji zažili? Koho potěšili, pobavili nebo vyděsili? O čem jsme besedovali?

 Beseda DvůrKrálové
Osazenstvo besedy ve Dvoře Králové

Vyjeli jsme z Prahy, jako už ostatně tradičně, na Světový den porozumění autismu, tedy 2. dubna. Kdo by také mohl lépe přispět k porozumění autismu, nežli sami autisté? Proto už sedmým rokem v dubnu putujeme po vlastech českých i moravských a besedujeme s lidmi o životě s autismem.

 Za laskavé zapůjčení doprovodného vozidla velmi děkujeme Renaultu, který nás tímto způsobem podpořil již druhým rokem. Tentokrát se jednalo o osmimístnou verzi Renault Traffic, která je velká tak akorát, abychom se do ní všichni vešli. Před sebou jsme měli cestu do Trutnova, odkud naše 222 km dlouhá pouť následující den odstartovala. Etap bylo v plánu celkem dvanáct, v průměru tedy putující urazili pěšky 18,5 km za den. Osvětovou besedou jsme stihli „postihnout“ devět měst a děkujeme všem organizacím, které nám pro besedy poskytly své prostory a často mnohem víc. Naši akci zaštítilo deset starostů respektive primátorů navštívených měst, za což jim patří náš nehynoucí vděk. Tím spíš, že mnohdy záštitu doprovázela i velmi vítaná finanční podpora akce.

Stálicí akce Putování je Vojtěch Bartošík, který se stal i letos hlavním putujícím. Na cestě Vojtu po celou dobu věrně doprovázel Vítek Havránek, který se rovněž zúčastnil několika předchozích ročníků. Chodí moc rád a navíc pochází z Pardubic, nenechal si tedy pouť svým rodným krajem ujít a my byli rádi, že máme sebou někoho, kdo se v okolí vyzná. K pochodu se na střídačku přidávali i další členové a klienti organizace Adventor: Lucie Vilímková a pes Barney, Veronika Dobrá, Martin Smetana, Gilbert Vaněčků. Posilou produkčního týmu byla v prvním týdnu také paní Olga Krejčová, která v našem komunitním centru KOPEC vede kurzy keramiky a během Putování se střídala při řízení doprovodného vozidla s Lucií Vilímkovou a pomáhala s moderováním besed.

Areál zdraví
Srdečné pozdravy

V průběhu Putování jsme na noc složili hlavu a přístřeší nalezli celkem v deseti různých hotelech a penzionech, takže ještě dnes mne doma občas v noci probudí hrůza z nejistoty, vekterém se zrovna nacházím městě a kde že to vlastně spím. Odpočinkový den jsme měli jen jeden, v úterý 9. 4. v Rychnově nad Kněžnou. A i když uznáváme, že jsme cestou nocovali v turisticky daleko atraktivnějších městech, přece jen si tu každý nějaký ten relax našel, například Vojta navštívil saunu.

Počasí nám celkem přálo, duben byl teplý a suchý, takže spíš než déšť a zima putující cestou potrápili slunce a vítr. Jarní sluníčko prý nemá sílu, my se v prvních dnech parádně přismahli v obličeji vlastně všichni. Na trase ze Dvora Králové nad Labem do Červeného Kostelce nás zase vítr málem odfoukl z cesty a památeční apartní kloboučky, suvenýry z besedy v Dvoře Králové, jsme museli odložit už z rána, aby nás o ně vítr nepřipravil. Mrholení nás zastihlo až druhou sobotu na cestě z Chrudimi, v Pardubicích už ale zase svítilo slunce.

 

Nejveselejší start nám uspořádali hned před první etapou 3. 4. v Trutnově děti z MŠ Na Struze, když nám pro povzbuzení zazpívaly písničku o modré barvě a kus cesty putující také doprovodily.

Nejhorším zážitkem se smyslovým přetížením pro mne byly sirény první středu v měsíci, které mne zastihly na náměstí ve Dvoře Králové.

Nejvíc jsme asi polekali, ač neradi, paní nedaleko Kohoutova na trase ze Dvora Králové nad Labem do Červeného Kostelce. Vojta jí sice pomohl najít cestu do Ferdinandova, kterou hledala, ale vyděsila ji má upřímná odpověď na otázku, čemu že svým pochodem děláme osvětu. „Autismus? To nás, zaplať Pámbů, nepotkalo!“ vykřikla. Po sdělení, že my jsme všichni autisti,  začala dokonce couvat a ve strachu, abychom ji s problematikou autismu nechtěli blíž seznámit, volala: „Ale víme o tom až dost!“

Během stejné etapy jsme zároveň jednoho člověka velmi potěšili. Na okraji Červeného Kostelce nám vyběhl vstříc nadšený starší pán a volal do okna svého domu: „Mámo! Putovníci! Já věděl, že musejí jít tudy!“ Ukázalo se, že o Putování 2019 četl v novinách a číhá na nás pro jistotu už od rána. Sám absolvoval pouť do Santiaga de Compostela („sice na kole, ale zato plných 800 km“) a cítil s námi tedy velkou spřízněnost. Zvlášť po tom, co zjistil, že i Vítek tuto známou pouť vykonal – pěšky. Placka Putování pánovi udělala velkou radost, stejně jako to, že se nás přece jen dočkal. „Máma“ nám zatím hluboce vykloněna z okna mávala ze všech sil. Slovo Putovníci je skvělé a od té doby putujícím jinak neřeknu.

Nejkrásnější trasa vedla 5 . 4. z  Červeného Kostelce do Náchoda, kde jsme se vlastně po téměř celou etapu drželi malebné Cesty Boženy Němcové, putovali kolem rybníčků, potůčků, mýtinami i lesem. Na křižovatce mezi obcemi Závodí a Trubějov jsme se zastavili u kříže na památku vraždy 17leté Růženky Červené a zamrazilo nás, když nám došlo, že se hrůzný čin stal právě 5. dubna. Cestou jsme viděli plno žab v jarní migraci, zvěř v oboře náchodského zámku a samozřejmě jsme si nenechali ujít ani místního medvěda.

Nejvíc dárků jsme na startu obdrželi právě v Červeném Kostelci, kde nás pan starosta Rostislav Petrák krom jiného zásobil bonbóny na příští pětiletku.

Největší moderátorský talent projevil starosta Náchoda, pan Jan Birke, který besedu dokonce sám uvedl a fundovaně pohovořil i o akci Putování. Má dokonce zájem naši organizaci podporovat i v budoucnu, což nás velmi těší.

Nejvíce výhledů jsme si užili 6. 4. na trase z Náchoda do Nového Města nad Metují. A taky nejvíc šplhání do kopce a pajdání z kopce, pochopitelně.

Největší péči o bezpečí Putovníků na jejich cestě projevil starosta Petr Hable z Nového Města nad Metují velmi praktickým a užitečným dárkem – reflexními pásky. Účastnil se téměř celé besedy a byl velmi milý.

O místo nejzvídavějšího veřejného činitele Putování 2019 se podle mne děli místostarosta Trutnova Mgr. Tomáš Eichler se starostou města Choceň Ing. Janem Ropkem. Oba během besed kladli zajímavé a velmi podnětné dotazy, za což děkujeme. A také nás oba přišli povzbudit na start, to se cení!

Nejuspěchanější starosta, pan Ing. Jan Skořepa z Rychnova nad Kněžnou, si ve svém nabitém programu našel chvilku, aby ráno cestou do úřadu přišel Putovníkům na start potřást pravicí a popřát hezkou cestu. Potěšilo nás to.

Nejvíc kvetoucích stromů podél cesty a tedy nejvíc jarní atmosféry měla etapa z Rychnova nad Kněžnou do Chocně 10. 4. A to i přesto, že se oproti předchozím dnům poměrně ochladilo.

Nejdelší beseda, která měla zároveň nejmenší počet účastníků, proběhla 11. 4. v Městské knihovně ve Vysokém Mýtě. Kromě paní knihovnice se jí zúčastnil pouze jeden pán, který ale během besedy povolal telefonicky další členy své rodiny, aby si také poslechli, co jim můžeme povědět o životě s AS, který nedávno diagnostikovali jeho synovi.

Všechny dámy, které nám pomohly zorganizovat a propagovat besedy a připravily pro nás prostory, kde se besedy konaly (ano, včetně drobného občerstvení), jsou prostě nejlepší, nejmilejší a nejhodnější. Děkujeme.

Nejvíc legrace jsme si při besedách užili při hovorech o našich speciálních zájmech. A nejen při besedách, ale i během cest. Nejaktuálnějším a nejožehavějším tématem besed byla inkluze dětí na spektru do běžných škol. Nejsmutnější byly asi diskuze o šikaně.

Za největší zážitek z celého putování považuje Gilbert setkání s koněm na zahradě místo hlídacího psa, přejetého zajíce a třínohou kočku .

Co se koček týče, tak pro Martina byly vítaným zpestřením i na méně zajímavých a dlouhých trasách "Před Brčekoly byla jedna mrtvá na silnici a u Vysokého Mýta pro změnu živá, ale jen se třemi nohami, Zkrátka, kočky na všechny možné způsoby" Nejen jemu zlepšoval náladu fakt, že jaro je zde v plné síle, což zvěstovala i aktivita zemědělců vyvážející "voňavý" hnůj na pole okolo kravínů. Jako velmi povzbuzující zážitek hodnotí společné obědy a večeře celého týmu, zvláště po dlouhých etapách a besedách jsme mohli plni dojmů konverzovat u dobrého jídla a pití.

IMG 5049 IMG 5052 IMG 20190418 180226 resized 20190523 022455157
IMG 20190407 120606 IMG 20190408 104808 IMG 20190410 092322
IMG 20190412 085712 IMG 20190413 091845 IMG 20190413 191750
IMG 20190414 100737 IMG 20190412 094329 IMG 20190405 132155

Kalendář akcí