Tak jsme se koupaly

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)

Péťu jsem přemluvila, ať změní zavedený řád, a že půjdeme na zahradu moji mamky a budeme se koupat v bazénu. Změnit řád je osvobozující i těžké. V podstatě má Péťa chuť jet na dovolenou a nějak si ji užít. Ale jak? Jak si úzkostný asperger užije nové místo? Když jsme někam měly vstoupit vždy se Péťa bála jít první, objednat jídlo, zaplatit jídlo. Ne že by nechtěla
platit, ale nikdy neví kolik má dát třeba dýško. Jak to zarovnat. Dát 10Kč, dát 20Kč? Co když to bude cena třeba 491kč? Nechá-li 500 není to málo, jen 9 korun? Většina lidí toto neřeší. Péťa řeší vše. Co když někdo si všimne jejích sandálů. Jsou pohodlné, ale nejsou moc in. Říkám- kašli na to, co je in, bud ráda že ti sedí, jsou pěkné, jsou pohodlné. Nos je. Neradila bych ji špatně. Ale někdy těch rad a ujištění je příliš, že už pochybuji o všem. Potají. Potichu. Nahlas. Polohlasně.

Jednou se bála objednat jídlo, ve spěchu řekla, že nic nechce, a mě to nejdřív tak strašně naštvalo, ale pak mi to bylo děsně líto. Škoda všech těch úzkostí, které někdy nemám sílu odrážet jak míčky. Když Péťa slyšela třeba divný zvuk z vedlejšího pokoje hotelu, bála se že to jsou atentátníci a chystají bombu. Když helikoptérou hasily požár lesů na protějším kopci, to se nebála. Ale bojí se nechat třeba o bramboru víc na talíři, nebo co kdo, řekne, když ona řekne, že někdo řekl, prostě něco, co nepochopí nikdy nikdo.

A už vím, že trpělivost je třeba hýčkat, a čistou duši jako má Péťa také. Už se ptám jinak, pomaleji, nebo dám na vybranou variantu třeba, zda mám objednat to co si obvykle dává, nebo stejné jídlo jako já, nebo kontroluji, zda dost pije, protože často na to zapomíná. Nebo se ptám, zda ví, že má plno nových triček, zda na ně nezapomněla, protože někdy ve skříni splynou. A nebo je nálada jen a jen na jednu barvu.

A tak jsem si řekly, že buď středa nebo čtvrtek půjdeme. A byl prostor se teda připravit v hlavě. Bylo hodně azuro a hodně teplo. A tak jsme šly. Naše fenka Meginka samozřejmě s náma. Péťa si vzala s sebou potápěčský brýle, protože se ráda dívá pod vodou. U moře je to lepší. Tam je na co se dívat, plno kamínků a mušlí. Když jsme byly u moře, tak Péťa plavala téměř u břehu a pozorovala kamínky, dokázala být ve vodě hodiny. Byla nadšená, že pod vodou je to jako jiný, další svět. A tak ho dlouho pozorovala. Na kraji byly jen děti, a s obrovskou radostí jeden malý angličan okoukával a opičil se a napodoboval co Péťa dělala. Jeho táta ho hlídal z břehu. A asi na vzdálenost 2 metrů, plavala takovým odrážením se po dně Péťa s hlavou pod vodou a s ní ten malý kluk. Milimetr po milimetru prohlíželi dno, a vytáhli bud kamínek nebo mušli. A tak znělo: "Stone! Shell! Stone! " A dokola. A stokrát. Pak jsem šla pro zmrzlinu a snědly jsme ji. Pak jsme závodily v plavání, a to už teda dál od břehu. A nebo jsme se potápěly. Nebo ochutnávaly zda je slaná. Většina dospěláků plave tak nějak podle pravidel a esteticky. My ne.
V bazénu, když to na mě přijde a mám chuť říct nějakou kravinu, volám: "Kdepak moře!" a řvu , až mě mamka okřikuje. Já říkám, že ať sousedi vědí, že jsme v bazénu. Že my cestovat nikam nemusíme. Že je dobře na zahradě. Nepřehlušuju se tam informacemi, neposlouchám hudbu, nečtu. Jen se dívám kolem sebe. U nás hnízdí rorýsi. Je to nádhera pozorovat, jaké
dělají nálety, jak se prohání kolem domu, ten svižný let a pak plachtění. Prý při plachtění upadají do mikrospánku. Dneska nesl jeden v zobáčku okvětní plátek vlčího máku. A tak volám: "Petí, to je nějaký nový barevný ptáček, kdo to je?" A v tom upustil ten rudý oválek. To bylo divadlo pro mě asi. Kontrast dvou barev, červená a černá dokonalost.

Ale zpět ke koupání. Péťa si nasadila potápěčské brýle a hop tam. Upřímně- kdo z vás v téměř 40ti letech si umí zadovádět jako dítě? Kdo umí ještě stojku, kotrmelec, kufr, placák, skoro šipku? A to v bazénu asi 5m dlouhém? Kdo z vás ještě nezapomněl na to, že je i v něm pořád to malé dítě?
Péťa nezapomněla. A byla šťastná. Říkala, že si připadá jak u moře. A fakt se hodně usmívala. Četla si časopisy. A já pozorovala ten svět kolem. A občas poškádlila sousedy nějakým zvoláním.

Vážnost a dospělost je fakt mnohdy na škodu.

Kalendář akcí

Leden 2020
po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31