Podpořte naší činnost - klikněte sem.Tajná kniha pro aspergery

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)

Nakladatelství EDIKA nám laskavě poskytlo k recenzi knihu americké autorky Jennifer Cook O´Toole Tajná kniha pro aspergery s podtitulem Jak zmáknout pravidla společenského chování. Jak už sám název napovídá, jedná se o průvodce a rádce pro osoby s diagnózou Aspergerův syndrom, kterým by kniha měla zábavnou formou pomoci dešifrovat společenská pravidla a dobře fungovat ve světě entýček (NT – neurotypik, člověk, který nemá žádné neurologické variace, v jehož mozku nejsou žádné odlišnosti od většiny populace).

Číst dál...

Stínka - Jaké to je být jiná?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)

Nakladatelství Portál vydalo další překladovou knihu s tématem autismu. A tentokrát je to KOMIKS!

 Jeho autorka, Daniela Schreiter, pracuje jako ilustrátorka a kreslířka komiksů a od chvíle, kdy dostala diagnózu Aspergerův syndrom, chtěla nakreslit, jaké to je žít, vidět a cítit jako autistka. Protože slova sama o sobě na to jednoduše nestačí. Tak vznikl „Skokan přes vlastní stín“, jak by asi zněl doslovný překlad originálního německého názvu knihy „Schattenspringer“. České vydání nese jednodušší, jednoslovný název „Stínka“, který mně osobně přijde poněkud zavádějící vzhledem k tomu, že se tak v češtině nazývá prťavý suchozemský korýš nevábného vzhledu, který se živí rozkládajícími se zbytky. Skutečnost, že autisté se do tohoto světa jaksi nehodí, je v komiksu navíc znázorněna pomocí tykadel, která mají evokovat představu bytostí z jiné planety. No, Stínka Obecná má taky tykadla. Podtitul knihy zní „Jaké to je být jiná?“ A o tom přesně celý komiks je.

Číst dál...

Recenze na knihu "Jakou barvu má pondělí?"

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)

   Mým prvním dojem z knihy Carrie Cariello „Jakou barvu má pondělí?“ byl pocit zklamání. Podle názvu jsem si podvědomě vytvořila domněnku, že půjde o osobní zpověď synestetika - tedy člověka vnímajícího zvláštním způsobem, kdy původní vjem jednoho smyslu vyvolává vjem smyslu jiného.  Takový člověk tedy například hudbu vnímá jako barvy. Nebo má třeba právě dny v týdnu, čísla či písmena spojena s určitým zrakovým nebo čichovým vjemem. Tato neurologická variace se často přidružuje k autismu.

   Carrie Cariello není synestetička ani autistka. Je matka. A ne jen tak ledajaká. Je matkou hned pěti dětí, z nichž druhé má poruchu autistického spektra. Její kniha má podtitul „Jak autismus změnil jednu rodinu k lepšímu“ a je vlastně sbírkou autorčiných esejí ze života s autistickým synem, které uveřejnila na svém blogu, proložených dopisy, které napsala členům své rodiny k jejich narozeninám.

Číst dál...

Kniha Nenásilná komunikace a moc

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)

  Nakladatelství Portál letos vydalo knihu Marshalla B. Rosenberga Nenásilná komunikace a moc s podtitulem V institucích, společnosti a rodině.

Číst dál...

Herectví, předstírání a drama

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

   Autista před filmovou kamerou. Člověk na spektru na divadelních prknech. Připadá vám na té představě něco divného? Jsme pro hereckou práci příliš uzavření, plaší a stydliví. Snížená schopnost orientovat se v sociálních situacích a správně interpretovat gesta a výrazy tváře by v úspěšné herecké kariéře mohla být taky dost na obtíž. Naše vlastní mimika i řeč těla je buď chudá a nevýrazná, nebo naopak neadekvátní a přehnaná.  Ale divadelní mimika a divadelní gestika přece mají být přehnané, viďte.  Filmová kamera sice zachytí víc než oko diváka z poslední řady, ale i tak je třeba vyjádřit emoce výrazněji než v běžném životě. Mnoho lidí na spektru prožívá své emoce velmi intenzivně, dramaticky a na své okolí působí dojmem, že přehrává. A že jsme zvláštní, jiní, divní? Diváci si sotva všimnou někoho, kdo není ničím zvláštní, nevybočuje z řady. Stejně jako režiséři. V herecké branži se tomu říká excentričnost a u umělců se tak nějak očekává.

Číst dál...

Kalendář akcí

Září 2020
po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30