Podpořte naší činnost - klikněte sem.Jiná v jiném stavu - screening

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)

Ve 13. týdnu jsem šla na kombinovaný screening. Vyšetření hladin těhotenských hormonů v krvi bylo již hotové, scházelo jen podrobné měření plodu na ultrazvuku. Měla jsem trochu strach, že se odhalí nějaká chromozomální vada, a uvědomila jsem si, že nemám jasno, co bych v takovém případě dělala. Ano, holčičku s Turnerovým syndromem bych si nechala určitě, ale je správné přivést na svět dítě s Downovým nebo dokonce s Edwardsovým syndromem? Navíc jsem úplně zapomněla, že screening má odhalit i riziko preeklampsie a růstové restrikce plodu.

Ultrazvuk 
 Ultrazvuk Zdroj obrázku: Shutterstock

Na ultrazvuk jsem šla trochu stažená, měla jsem obavu, že když mě minula těhotenská nevolnost a únava, čeká mě rozhodování o osudu plodu s chromozomální vadou.

V čekárně jsem dostala k vyplnění dotazník, který se týkal výskytu některých chorob (cukrovky, hypertenze, antifosfolipidového syndromu…) u mě a mých příbuzných a také výskytu preeklampsie u žen v mé rodině. Aha, vzpomněla jsem si, tohle je vlastně také screening preeklampsie, jedné z nejhorších komplikací těhotenství. Ale kde bych k ní přišla, když ji u nás v rodině nikdo neměl, nebo o tom aspoň nevím….

Číst dál...

Jiná v jiném stavu - vstup mezi těhotné

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)

Ve 12. týdnu těhotenství jsem absolvovala první oficiální návštěvu prenatální poradny. Napřed jsem se musela zvážit a zjistila jsem, že dva kilogramy shozené v prvním trimestru se mi stále nepodařilo nabrat zpátky.

Rozhodla jsem se, že už nebudu jíst jen podle chuti, ale nastavím si přísnější režim a budu se do jídla trochu nutit, protože mi regulace chuti k jídlu zjevně nefunguje dobře a nereflektuje skutečné potřeby mého těla a nového života, který ve mně vzniká. Budu si taky muset nasadit klinickou výživu (tekuté koncentráty energie a mikronutrientů pro lidi trpící podvýživou). Vůbec jsem z toho neměla radost.

Příjemnějším zjištěním bylo, že můj krevní tlak je krásně nízký i přes zřejmou nervozitu. Stále jsem totiž necítila nevolnost, únavu ani další příznaky těhotenství, a proto jsem se bála, že plod v mé děloze je mrtvý. Kdyby byl živý, spotřeboval by přece spoustu energie, která by pak chyběla mně...

 Byla mi odebrána krev na vyšetření krevního obrazu, krevní skupiny, přítomnosti nemocí ohrožujících plod a hladin těhotenských hormonů pro kombinovaný screening vrozených vad a preeklampsie. Toho jsem se nebála, věděla jsem, že tato vyšetření dopadnou dobře.

V ordinaci pak přišlo to, na co jsem se nejvíc těšila a zároveň se toho nejvíc bála - ultrazvuk. Těšila jsem se, že uvidím své dítě živé, a zároveň jsem se bála, že je mrtvé.

Ultrazvuk
Ultrazvuk © Chemička Fyzikální

Ukázalo se, že jsem se bála zbytečně, a výsledek předčil má očekávání: plod na snímku měl už lidskou podobu. Už to nebyl ten prapodivný útvar s pulzujícím bodem uprostřed jako při minulé kontrole, byly vidět všechny části těla a kolečko uprostřed hrudníku stále pulzovalo. Snímek jsem dostala vytištěný a uvědomila jsem si, že bych ho měla co nejdřív ukázat všem blízkým. Určitě se ode mně čeká, že se těhotenstvím ráda všem pochlubím. Vůbec jsem si tím nebyla jistá a nechtělo se mi do toho. Byla bych raději, kdyby to vědělo co nejméně lidí. Úplně by mi stačilo sdílet zážitky z těhotenství jen se svým manželem. Nestála jsem o nevyžádanou pozornost, která je těhotným ženám věnována.

Číst dál...

AAA

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)

Na dalších řádcích se nedočtete o mikrotužkových bateriích ani autobazaru, jak by název mohl napovídat, ale o třech písmenech A, která provází můj život.

A první – Abstinent

Jsem člověk, který nepije alkohol. Ke konci základní školy mě to vyřadilo z kolektivu, protože kdo se nešel v pátek opít, jako by nebyl.

drinks 
 Zdroj: pixabay.com

Číst dál...

Stesk po rouškách

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)

Sundejte si roušky!

 Od prvního července se údajně zbavíme povinnosti zakrývat si dýchací cesty v uzavřených prostorách, tedy například v MHD a obchodech. Většina lidí to jistě kvituje s úlevou, roušky svému nositeli v mnoha ohledech komplikují život, jak jsme si ostatně všichni vyzkoušeli na vlastní kůži. Ztížené dýchání, zhoršení astmatických potíží, kožní vyrážky a opary, odřené uši a zamlžené brýle – bez toho se jistě každý rád obejde. Přes roušku se hůř mluví, není přes ni dost dobře možné fouknout k odstranění smítka nebo snadnějšímu rozlepení mikrotenového sáčku. Také použití zubů jako multifunkčního nástroje nasazená rouška neumožňuje. Přes všechny zmíněné nevýhody se mně osobně bude po plošném nošení roušek stýskat. Proč?

rouška 
 Zdroj: pixabay.com

Číst dál...

Povídání o Kambodži - díl druhý

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0 (0 hlasů)

Kde bydlím a co je to durian

Bydlím na okraji Kampotu, což je středně velké město na jihovýchodě nedaleko vietnamských hranic, rozlohou a počtem obyvatel by se dal Kampot přirovnat třeba k Teplicím, samozřejmě zde jeho podobnost s Teplicemi absolutně končí. laughing

řeka 

V centru města se nachází malebná stará francouzská čtvrť s koloniálními domy s velkými otevřenými prostory do ulic, které slouží především jako restaurace či kavárny a pochopitelně je zde největší koncentrace turistů. Ze zdejších podniků jsem si oblíbil belgickou pekárnu, italskou kavárnu či francouzskou restauraci, kde se dá dobře najíst i za 4 dolary. Tyto podniky zde nepřekvapivě provozují cizinci a od typických khmérských podniků se liší jak co se sortimentu, kvality a nezávadnosti potravin týče, tak i spolehlivostí obsluhy.

 Protože mě ale zajímá zdejší autentická kultura, často vyrážím hluboko za hranice centra, což je pro mnoho zdejších expatů výlet spíše hluboko za hranice komfortní zóny, mně přijde, že je to naopak velmi zajímavé (z turistického hlediska).

Číst dál...

Kalendář akcí