Podpořte naší činnost - klikněte sem.Nápověda

Nevíte si rady, co kde na stránkách Adventoru je, jak hledat konkrétní články, co znamenají všechny ty nápisy? Pak jste tu správně, vysvětlíme vám všechno podstatné.

Poznámka: v nápovědě je zmiňována položka „Ostatní“ pod položkou „Články“. Jde o starou verzi struktury - tuto položku „Ostatní" jsme již zrušili a vše, co bylo pod ní, je nyní přímo ve článcích. V textu mohou být ještě další nepřesnosti - omluvte nás prosím; v tomto článku jde o ovládání, ne o konkrétní podobu, proto zdejší informace neaktualizujeme.

Zde je ukázkový obrázek stránek, jak mohou vypadat (pod obrázkem čtěte o jednotlivých částech):

Site-help-01

Obrázek 1 - celá stránka

 

MENU ČILI NABÍDKA

Možná se to nezdá, ale stránky jsou organizované velmi jednoduše. V horní zelené části jsou především hlavní nabídky, které fungují např. jako tématické regály v knihkupectví:

Site-help-01-top

Obrázek 2 - horní část

Tyto „regály“ jsou zde v nápovědě označeny okrovými číslicemi 26. Výjimkou je první nabídka NOVINKY: ta se zobrazí jako první po otevření stránek a ukazuje články ze všech ostatních regálů, které jsou označené jako zajímavé a vypisuje je podle toho, kdy vyšly, tedy nejnovější se zobrazí nejdříve. Novinky tedy slouží k tomu, aby bylo na jednom místě vidět, co je kde nového. Je třeba říct, že v novinkách se nemusí nutně zobrazit všechny články, například v nabídce s nadpisem AUTISMUS v její části nazvané OBECNĚ jsou zveřejněné články, které se v novinkách nezobrazí - byly napsány před delší dobou.

Nabídka FÓRUM pod číslem 7 vede do diskuzního fóra, je to zvláštní podčást stránek, kde je možné dopisovat si s ostatními.

Vpravo od nabídek pak je černé pole 8, které slouží k hledání - stačí kliknout do pole, napsat hledané slovo a stisknout na klávesnici Enter.

Vpravo dole je samozřejmě možné se přihlásit (9) - po kliknutí budete vyzváni k zadání uživatelského jména a hesla a pokud dosud nemáte účet na Adventoru, napraví to registrace (10).

Možná ještě stojí za zmínku ta tři A vlevo od přihlášení - tam si můžete nastavit, jestli chcete text zmenšit, zvětšit, nebo (prostřední A) vrátit původní velikost.

Na obrázku je také vidět, že nabídka ČLÁNKY je jediná vypsaná modře: tak je označená nabídka, ve které právě listujete.

Pod nabídkami je pole A, které ukazuje, kde právě jste a umožňuje i pohyb mezi regály; na obrázku 2 například se píše „Jste zde: doma // Články // Ostatní“. Této části se říká drobečková navigace - protože je to stejné, jako když procházíte chodbami a trousíte za sebou drobečky, abyste se podle nich kdykoli dostali zase ven.

Všimněte si, že většina nabídek má vpravo od sebe také malou šipku - to znamená, že nabídka je ve skutečnosti rozdělená na více částí. Pokud například najedete myší na nabídku články ČLÁNKY, zobrazí se zhruba toto:

Site-help-01-menu

Obrázek 3 - nabídka ČLÁNKY

Jak vidíte, tato nabídka se rozevřela na tři části: „Napsali autisté“, „Rozhovory“ a „Ostatní“ a tato poslední část je ještě dále rozdělena na „Z domova“, „Ze světa“ a „Akce“

Je to tedy stejné, jako když v knihkupectví nebo v knihovně bude regál s nápisem „Romány“, na první polici regálu bude nápis „Milostné“, na druhé polici bude „Dobrodružné“ a ta police bude ještě rozdělena na „České“ a „Zahraniční“. Čili když se díváte na celý regál, vidíte všechny romány, na druhé polici všechny dobrodružné romány a v pravé části této police jen ty zahraniční.

Úplně stejně fungují nabídky na Adventoru: zatímco nabídka O NÁS je docela malý regál jen s několika články, nabídka AUTISMUS obsahuje všechny články, které podávají různé informace o autismu, nabídka ČLÁNKY obsahuje články od autistů, rozhovory se zajímavými lidmi a v „polici" Ostatní jsou články z domova, ze světa a informace o akcích, které pořádá nebo se na jejich pořádání podílí Adventor (a časem se nejspíš budou objevovat další části).

Vtip je v tom, že když kliknu na ČLÁNKY, tak vidím všechny články. Když kliknu na Ostatní, vidím vše kromě článků od autistů a rozhovorů, když kliknu na Z domova, tak už vidím jen domácí články.

 

LEVÝ SLOUPEC - ČÁST B

Všimněte si na předchozím obrázku, co se děje v levé části: je tam vidět totéž, co je v té horní nabídce, která je právě aktivní. Mohlo by se zdát, že mít stejnou nabídku je zbytečné, ale má to svůj důvod: zatímco pro některé je nejpohodlnější, když si jen vyberou z nabídky a potom prohlížejí danou část, jiným to nestačí. Lidé z poruchou pozornosti často ztratí přehled o tom, kde se právě nacházejí a tzv. drobečková navigace (označená písmenem A) na to nestačí, protože je to textové vyjádření; proto je vlevo právě aktivní nabídka ještě jednou a to přesně v té podobě, jako nahoře, ale je vidět celá najednou. Pochopitelně můžete používat jen tuto navigaci vlevo a tou horní se jen přepínat mezi jednotlivými částmi, záleží na tom, co vám vyhovuje.Site-help-Users

Kromě toho se v levé části mohou objevit i jiné prvky jako možnost objednání odběru novinek, kalendář akcí a další prvky, mezi nimiž je podstatný ten s písmenem E, jmenuje se UŽIVATELÉ - viz obrázek vpravo. Může obsahovat více různých nabídek, souvisejících s uživatelským profilem, zde je vidět základní nabídka, umožňující vidět či měnit profil uživatele, prohlížet si seznam registrovaných uživatelů a psát soukromé zprávy.

 

 

OBSAH - ČÁST F

Nejdůležitější je samozřejmě část obsahu, kde se zobrazují články, podívejme se tedy, co se tam všechno zobrazuje.

Site-help-01-main

I v této ukázce jsme stále v nabídce na pozici Články/ostatní, takže se zobrazují všechny články z tohoto regálu. U prvního článku je vidět hodnocení, které mu dali uživatelé - v tomto případě má článek maximum, tedy 5 hvězdiček a hodnotil jen jeden uživatel. Dále je velmi důležitý údaj Kategorie - ta totiž odpovídá konkrétní nabídce v menu, tento článek je přímo v kategorii Ostatní, kde stojíme. Ale následující článek je v podřízené kategorii "Z domova". Hodí se to k tomu, že pokud vás zaujme právě tento článek a rádi byste viděli všechny články z kategorie „Z domova", stačí kliknout na tento název kategorie a objeví se příslušný seznam článků.

Pod článkem jsou ještě dva podstatné údaje: kliknutí na nápis „Číst dál“ má stejný efekt, jako kliknutí na název článku - otevře se článek v plném znění (v seznamech se zobrazují jen úvody článků). Kromě toho je možné o článcích diskutovat. Co napsali druzí, to můžete vidět kdykoli, ale chcete-li se do diskuze přidat, musíte se přihlásit.

Poslední poznámka - všimněte si vpravo od názvu článku dvou malých ikon: obálka umožňuje na článek upozornit někoho dalšího odesláním e-mailu s odkazem a druhá ikona slouží v vytištění článku.

 

 

ZÁVĚREM ...

Zvídaví uživatelé jistě najdou další prvky stránek jako je informace o tom, zda máte novou zprávu, kdo je právě přihlášen atd, tento článek se snaží poskytnout jen základní přehled. Máme ale na vás důležitou prosbu: pokud vám tato nápověda nestačí, neznamená to, že jste hloupí. Znamená to, že je nápověda špatně napsaná. Proto vás prosíme, abyste nás v takovém případě určitě kontaktovali - rádi vysvětlíme vše, v čem nemáte jasno a zároveň se pokusíme nápovědu upravit tak, aby ostatní už danou informaci našli. Tím pomáháte nám i ostatním čtenářům, tak určitě dejte vědět!

Kalendář akcí

Květen 2020
po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31